Tibetan Mastiff
(Tibetská doga)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 230/2.2.2

Výška psimin.66cm
Výška fenymin.61cm
Váhakg
Země původu
Tibet
Celkový vzhled
Mohutný, těžký, dobře stavěný pes se silnou kostrou. Působivý svým vzhledem zároveň důstojným i dobrotivým.
Charakteristika
Dobrý společník, pes na hlídání a ochranu , vyvíjí se pomalu, nejlepší formy dosahuje ve věku 2 - 3 let u fen a u psa nejdříve ve 4 letech.
Povaha
Odměřené chování se smyslem pro ochranu.
Hlava a lebka
Dosti široká, těžká a silná. Mohutná lebka, týlní výčnělek a stop jsou dobře znatelné, délka lebky od týlu ke stopu se rovná délce čenichové partie od stopu ke špičce čenichu, ale může být i kratší. Čenichová partie je správně široká, silná, čtvercová z jakéhokoli pohledu zpředu či z profilu. V dospělém věku se objevují na hlavě v oblasti pod očima a v koutcích tlamy vrásky.
Oči
Velmi výrazné, střední velikosti. Barva hnědá ve všech odstínech. Oči jsou dobře uloženy na stranách hlavy, oválné, mírně šikmé.
Uši
Střední velikosti, trojúhelníkového tvaru, převislé nesené nízko, padají směrem dopředu, lemují hlavu. Mírně se nadzdvihávají, když je pes ve střehu. Ušní boltec je pokryt krátkou, jemnou srstí.
Morda
Čenich je dobře pigmentovaný, nozdry jsou otevřené. Pysky jsou správně vyvinuty, mírně převislé na stranách.
Skus nůžkový, pravidelný a kompletní, čelisti jsou silné. Klešťový skus je přípustný. Důležité je, aby nedošlo k posunu zubů, neboť kvadratický tvar čenichové partie musí být zachován.
Krk
Silný, svalnatý, okrouhlý, bez velkého laloku. Je pokryt hustou srstí, která stojí.
Trup
Silný, svalnatý, záď téměř neznatelná. Hrudník dosti vysoko, úměrně široký, žebra klenutá tak, aby hrudní koš měl tvar srdce. Hrudní oblast mírně sestupuje pod kolena. Délka trupu je o něco větší než kohoutková výška.
Hrudní končetiny
Lopatky jsou šikmé, svalnaté, silné. Končetiny jsou rovné, dobře osrstěné, záprstní kosti jsou silné s mírným sklonem.
Pánevní končetiny
Silné, svalnaté se správným zaúhlením, hlezna silná, nízko nasazená. Při pohledu ze zadu jsou zadní končetiny paralelní. Odstranění paspárků není povinné.
Tlapy
Ocas
Středně dlouhý, nepřesahuje hlezna. Je vysoko nasazený, na úrovni horní linie. Je stočen směrem ke straně na zádech a bohatě osrstěn.
Pohyb
Energický, uvolněný, vždy lehký a elastický. Při rychlém pohybu se snaží přiblížit končetiny ve střední rovině. Krok se zdá být pomalý a odměřený.
Osrstění
U psa mnohem hustší než u feny. Kvalita srsti je důležitější než kvantita. Má být správné délky a hustoty. V zimních měsících má hustou podsadu, která v létě prořídne. Srst je jemná, ale tvrdá a rovná. Není nikdy hedvábná, kudrnatá ani zvlněná. Hustá podsada připomíná vlnu. Na krku a lopatkách je srst bohatá a tvoří hřívu. Ocas je bohatý a pokryt hustou srstí. Stehna zadních končetin jsou osrstěna delší srstí.
Zbarvení
Sytě černá, černá se znaky, kaštanově hnědá, různé odstíny šedé, zlaté a rovněž šedá se zlatými znaky. Rezavé znaky přecházejí až ve velmi světle plavé. Bílý znak tvaru hvězdy na hrudi je přípustný. Menší bílé znaky na nohou jsou tolerovány. Rezavé nebo zlaté znaky se objevují nad očima, na vnitřní straně nohou a vnější straně ocasu.
Vady
Jakákoli odchylka od výše uvedeného standardu je považována za vadu a bude penalizována dle závažnosti.
Poznámka
Psi musí mít obě varlata úplně sestoupená v šourku.
Knihy, odkazy ...
klub

Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů