Shih Tzu
(Ši-tzu)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 208/9.5

Výška psimax. 26,7cm
Výška fenymax. 26,7cm
Váha4,5 - 8kg, ideální 4,5 - 7,30kg
Země původu Tibet
Patronace Velká Británie
Celkový vzhled
Statný, bohatě osrstěný pes, se zřetelně arogantním chováním a hlavou jako chryzantéma.
Charakteristika
Inteligentní,aktivní a ostražitý.
Povaha
Přátelský a nezávislý.
Hlava a lebka
Hlava široká, kulatá, široká mezi očima, při zatřesení hlavy srst bohatě přepadává přes oči. Bohatý vous a knír, chlupy, které rostou nahoru na nose vytvářejí zřetelně tzv. chryzantémový dojem.
Oči
Velké, kulaté, hluboké, umístěné co nejvíce od sebe a ne vypouklé. Přívětivý výraz. U játrových jedinců nebo jedinců s játrovými znaky je povoleno světlejší zbarvení očí. Nesmí být viditelné bělmo.
Uši
Velké s dlouhými závěsy, neseny splývavě dolů, nasazeny těsně pod vrcholem lebky, jsou tak bohatě osrstěny, že se zdá, že splývají se srstí na krku.
Morda
Široká, lehký předkus nebo klešťový skus, pysky v rovině. Morda dostatečně široká, čtvercová, krátká, ne zvrásněná, plochá a osrstěná.
Nos černý, ale játrově zbarven u játrových jedinců nebo jedinců s játrovými znaky. Délka asi 1" (2,54 cm) od špičky nosu po konec stopu. Nos rovný nebo špička lehce zdvižena nahoru. Vrch nosní kůže by měl být v rovině nebo pod dolní hranicí očních víček. Široké nosní nozdry. Nos směřující dolu je krajně nežádoucí tak, jako sevřené nozdry. Pigmentace hmoty, pokud možno neporušena.
Krk
Trup
Kohoutková výška menší než vzdálenost mezi kohoutkem a kořenem ocasu, pevné, hrudník široký a hluboký, ramena pevná, záď rovná.
Hrudní končetiny
Lopatky posazené dost dozadu. Nohy krátké, svalnaté, s pevnými kostmi co možná nejrovnější, konzistentní natolik, aby udržely široký hrudník.
Pánevní končetiny
Krátké a svalnaté s dobrými kostmi, při pohledu zezadu rovné, stehna dobře zaklenutá a svalnatá. Vzhledem k bohatému osrstění vypadají zadní končetiny mohutně.
Tlapy
kulaté, pevné s dobrými polštářky, s tím, že jsou bohatě osrstěné, vypadají velké.
Ocas
S bohatým chocholem, nesený vesele přes záď, vysoko nasazen, výška nesení ocasu má být zhruba v rovině s hlavou, aby dala vyvážený výraz zvířete.
Pohyb
Arogantní, přední běhy jdou hodně dopředu, silný pohyb zádi, při pohybu celé polštářky jsou zezadu vidět.
Osrstění
Dlouhá, hustá, nikoliv kadeřavá srst s hustou podsadou, mírné zvlnění je povoleno, srst se na hlavě doporučuje vyvazovat.
Zbarvení
Všechny barvy jsou povoleny, bílá lysina na čele a bílý koneček ocasu jsou vysoce žádoucí u dvoubarevných zvířat.
Vady
Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se považuje za vadu a vážnost s níž by měla být posuzována, by měla být v přesné proporci k jejímu stupni.
Poznámka
Psi by měli mít dvě zjevně normální varlata, plně sestouplá.
Knihy, odkazy ...
klub

Osobní stránky, presentace:
Bohemia-acro
DRAGONLANCE
Malinoa


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů