Sussex Spaniel
(Sussex španěl)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 127/8.2

Výška psi38-41cm
Výška fenycm
Váha23kg
Země původu
Celkový vzhled
Masivní, silné konstrukce, aktivní, energický pes, jehož charakteristickým pohybem je výrazné kolébání na rozdíl od všech ostatních španělů.
Charakteristika
Vrozená chuť k stopování, při kterém vyplazuje jazyk.
Povaha
Má laskavou povahu, agresivita je vysoce nežádoucí.
Hlava a lebka
Lebka je široká, mírně zaoblená, od ucha k uchu téměř rovná, případně mírně klenutá s výrazně utvářeným stopem. Obočí je svraštělé, týlní hrbolek je znatelný, avšak nevybíhá do špičky. Hlava je dobře vyvážena.
Oči
Mají barvu lískových oříšků, jsou přiměřeně velké, ne plné, mají však mírný výraz a neukazují příliš mžurku.
Uši
Tlusté, poměrně velké a lalůčkovité, poněkud nízko nasazené, těsně nad úrovní očí. Visí dolů podél hlavy.
Morda
Nosní otvory jsou dobře vyvinuty a mají červenohnědé zbarvení. Čelisti silné s dokonalým, pravidelným a úplným chrupem a nůžkovým skusem.
Krk
Dlouhý, silný a lehce klenutý. Nenese hlavu příliš vysoko nad úroveň zádě. Je suchý, avšak s dobře patrným límcem chlupů.
Trup
Hluboký hrudník, dobře vyvinutý, nepříliš sudovitý a široký. Záda a bedra jsou dobře vyvinuta a osvalena. Poslední žebra jsou výrazně klenutá. Celé tělo je silné, od kohoutku k bokům nepůsobí dojmem štíhlosti.
Hrudní končetiny
Ramena jsou šikmá a volná, hrudní končetiny mají dobré kosti a jsou svalnaté. Lokty jsou velké a silné, spěnky jsou krátké a pevné. Končetiny jsou poněkud krátké a silné.
Pánevní končetiny
Stehna mají silný kostěný podklad a jsou dobře osvalena. Kolena jsou výrazná a silná. Končetiny jsou krátké a silné s dobře kostěným podkladem. Zadní končetiny se nesmí zdát kratší než přední. Záď nesmí být přestavěná.
Tlapy
Kulaté, dobře sevřené, mezi prsty dobře osrstěné.
Ocas
Níže nasazený, nikdy není nesen nad úrovní zádě. Při pohybu s ním pes vesele pohybuje. Je kupírován na délku 13-18 cm.
Pohyb
Přímo vpřed s charakteristickým kolébáním.
Osrstění
Husté a přiléhavé bez náznaků kadeření, s vyvinutou podsadou, která chrání proti nepohodě. Uši jsou prorostlé jemnou, zvlněnou, ale ne příliš hustou srstí. Hrudní a pánevní končetiny mají přiměřeně vyvinutou podsadu. Proutek je silně osrstěný, ale bez podsady.
Zbarvení
Sytě zlatohnědé, na konečcích chlupů přecházející do zlatého. Zlaté zbarvení je převládající. Tmavohnědé nebo hnědofialové je nežádoucí.
Vady
Jakékoli odchylky od výše uvedených znaků musí být považovány za vady a jejich závažnost posuzována dle stupně odchýlení se od standardu.
Poznámka
Pes musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá v šourku.
Knihy, odkazy ...
klub

Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů