Silky Terrier
(Silky teriér)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 236/3.4

Výška psi23cm
Výška feny
Váha3,5-4,5kg
Země původu
Austrálie
Celkový vzhled
Kompaktní, přiměřeně nízký psík střední délky těla, jemné tělesné konstrukce, ale postačující substance, která svědčí o schopnosti tlumit obtížné domácí hlodavce. Vykazuje teriérský temperament, je ztělesněním ostražitosti, aktivity a síly. Rovná, hedvábná srst předpokládá pravidelné ošetřování.
Hlava a lebka
Středně dlouhá, vzdálenost od vrcholu nosu po spojnici očí je poněkud kratší, než vzdálenost od spojnice očí po týlní hrbol. Musí být silná a musí vykazovat teriérský charakter. Mezi ušima je přiměřeně široká. Mozkovna je plochá, prostor mezi očima není vyplněný.
Dlouhá srst spadající přes obličej a líce je velmi typická, oči ale nejsou dlouhou srstí z temene hlavy zakryté.
Nos je černý.
Oči
Malé, okrouhlé, barvy co možná nejtmavší, inteligentního výrazu.
Uši
Malé, tvaru písmene V, jemné, vysoko nasazené, pokryté jenom krátkou srstí.
Morda
Čelisti silné, zuby v jedné řadě, nestěsnané, horní řezáky těsně přesahují řezáky dolní.
Pysky úzké, přiléhající.
Krk
Středně dlouhý, ušlechtilý, lehce klenutý, dobře krytý dlouhou hedvábnou srstí.
Trup
Středně dlouhý, odpovídající výšce. Horní linie těla je rovná, správně klenutá žebra zasahují daleko dozadu k silným bedrům.
Hrudník je přiměřeně široký a hluboký.
Hrudní končetiny
Lopatky jemné, ,správně vzad směřující svými vrcholy, správně spojené kloubně s pažními kostmi, přimknuté k žebrům, lokty ani nevbočené, ani vbočené. Končetiny mají jemné oblé kosti, jsou rovné a dobře umístěné pod tělem, bez jakékoli slabosti v zápěstích.
Pánevní končetiny
Stehna dobře vyvinutá, kolena a hlezna náležitě zaúhlená. Při pohledu zezadu lze pozorovat nízko u podkladu umístěná hlezna, jež jsou rovnoběžná.
Tlapy
Malé, s dobře vyvinutými nášlapnými polštářky, prsty sevřené (uzavřené tlapky, tzv. kočičí), drápy černé nebo velmi tmavé.
Ocas
Má být krácen a vzhůru nesen, ne však příliš vesele.
Pohyb
Má být volný a směřuje přímo vpřed, přičemž ani v lopatkách, ani v loktech nejsou patrny známky jakékoli slabosti. Ani tlapky, ani zápěstí nejsou vbočená nebo vybočená. Pánevní končetiny jsou zdrojem dopředné hnací síly - mají dostatečně průžná kolena i hlezna. Při pohledu zezadu se končetiny nepohybují ani příliš blízko u sebe, ani příliš daleko.
Srst
Jemná, hladká, na pohmat hedvábná. Délka srsti pět šest palců (12,7-15,24 cm) je žádoucí na svrchní straně těla, od týlu (za ušima) po nasazení ocasu. Končetiny od loktů a hlezen dolů k tlapkám jsou jen krátce osrstěné.
Zbarvení
Modro-tříslové nebo šedomodro-tříslové, sytý odstín těchto barev je lepší. Modrá na ocase je velmi sytá. Rozdělení barev na povrchu těla je toto: stříbřitě modrá nebo plavá delší srst na temeni hlavy je žádoucí, stejně jako tříslová kolem základny uší, na čenichu a po stranách na lících, na hrudních končetinách od loktů směrem dolů, na pánevních končetinách od hlezen dolů, až na prsty, kolem řiti, modrá se táhne od týlní oblasti lebky po špičku ocasu.
Vady
Nos jinak než černě zbarvený, kudrnatá, vlnitá, vlnící se nebo drsná srst, jiné zbarvení srsti než modro-tříslové, případně šedomodro-tříslové (s výjimkou štěňat), podkus a předkus, nadměrná nebo nedostatečná tělesná hmotnost, bíle zbarvené drápy, jelení krk, hubenost, hrubost, slabost.
Modře zbarvená srst na těle nesmí být promíšena tříslově nebo bronzově zbarvenými znaky, tříslové odznaky musejí zase být prosté černé a tmavého stínování.
Knihy, odkazy ...
Stuchlý, I.-Císařovský, M.: Teriéři, Canis, Praha, 1991
Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů