Shar-Pei
Šarpej
Návrat na hlavní stránku
FCI: 309/2.1

Výška40-51cm
Váha20-35kg
Země původu
Čína
Celkový vzhled
Silný, kompaktní.Kůže musí být pevná a drsná, zatímco srst má být krátká a ježatá. Husté vrásky po těle ve štěněčím věku. U dospělých psů jsou výrazné vrásky povoleny pouze na hlavě a kohoutku.
Charakteristika
Povaha
Hlava a lebka
lebka je plochá a široká, k poměru k tělu spíše větší, stop je malý, čelo a líce jsou pokryté jemnými vráskami, které dole vybíhají do těžkého laloku.
Čenich je delší, široký a tupý, bez jakýchkoli známek zúžení, spíše připomínající hlavu hrocha.
Oči
Oči: tmavé, malé, tvaru mandle, u světlých a krémových psů se vyskytují světlé oči. Hluboko uložené malé oči propůjčují psu spolu se zvrásněním tyypický vážný výraz.
Uši
malé, poměrně silné, tvaru pravidelného trojúhelníku, s lehce zaoblenými špičkami, poměrně daleko vpředu nasazené a posazené daleko od sebe.
Morda
Zuby silné a pravidelné, skus nůžkový. Jazyk je modravě černý. Nos je černý, velký a široký. Občas se vyskytnou psi s játrovým nosem, ale černé barvě se dává přednost.
Krk
silný, mohutný, široko nasazený, s těžkými kožními záhyby a mohutným lalokem.
Trup
široký a hluboký hrudník, hřbet je poměrně krátký, trup je rovněž krytý volnou kůží, která tvoří vrásky a výrazné záhyby. Pes má kvadratičtější stavbu těla.
Hrudní končetiny
rovné, přiměřeně dlouhé, silných kostí.
Pánevní končetiny
silné a dobře osvalené, s hluboko uloženými hlezny, strmé mezi slabinami a hlezny.
Tlapy
přiměřené k velikosti těla, kompaktní a silné, prsty jsou natažené, kostnaté.
Ocas
u kořene kulatý a široký, zužuje se do jemné špičky. Povolené jsou 3 varianty držení ocasu: vysoko nasazený a stočený, nesený po straně, volněji zatočený ocas, zdvižený ocas a zatočený nad hřbetem, aniž se ho dotýká. Ve všech případech musí být ocas nasazený vysoko nad slabinami.
Pohyb
Osrstění
je mimořádně krátká, kartáčovitá a na dotyk nezvykle tvrdá.
Zbarvení
jednobarevné černé, červené, tmavě hnědé, světle hnědé a krémové, často prosvětlené. Šarpej nesmí mít ani bílé odznaky, ani skvrny.
Vady
Poznámka
Knihy, odkazy ...
PPC 2/98
klub

Osobní stránky, presentace:

Quasar


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů