Scharplaninac
(Šarplaninský pastevecký pes)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 41/1.1

Výška psi62cm
Výška feny58cm
Váha psi35-40kg
Váha feny30-40kg
Země původu
Jugoslávie, Makedonie
Celkový vzhled
Silný pes kompaktní stavby větší než střední, v celku harmonicky stavěný s dlouhým, hustým a hrubým osrstěním, které vyvolává dojem kompaktně stavěného těla. Silné konstrukce.
Charakteristika
Povaha
Klidné povahy, dobromyslný, ale přitom velmi ostrý pes, věrný svému pánovi a neúplatný.
Hlava a lebka
Úměrnávelikosti těla 25 cm (anebo 40% výšky v kohoutku), čelo je poněkud delší než čenich, poměr k celkové délce hlavy je 58% u čela, 42% u čenichu, u fen je činich poněkud delší 57:43%. Profil čelní linie je lehce klenutý, u čenichu rovný, obě linie jsou lehce konvergentní. Čelo suché, široké, čelní rýha dobře vyjádřená, shora a ze stran je čelo lehce klenuté. Nadočnicové oblouky ne příliš výrayné. Týlní hrbol není výrazný. Stop není příliš výrazný.
Oči
Mandlové, ani vypoulené ani příliš hluboko uložené, tmavě nebo světle kaštanové, s klidným a pronikavým a odvážným výrazem. Víčka jako všechny viditelné sliznice černě pigmentovaná.
Uši
Nasazené na pomyslné čáře, která spojuje špičku od čenichu a vnitřní kout oka a nebo o trochu níže usazené, převislé, přiléhající k lícím, středně dlouhé a sahající k vnitřnímu koutku oka na stejné straně, pokryté hustou krátkou srstí.
Morda
Čenich kratší než čelo, v kořenu široký a hluboký, pozvolna se zužuje ke špičce. Nosní houba rovná a široká. Profil spodní čelisti přechází z kosého oblouku v přímou čáru, která je divergentní s horní linií čenichu. Nos široký a černě pigmentovaný. Pysky středně tlusté, přilehlé, přitom je horní neznatelně převislý přes dolní. Chrup úplný nůžkový.
Krk
Horní linie krku v horní části je lehce klenutá anebo rovná, dolní části krku rovná. Středně dlouhý. Díky husté srsti vypadá kratší, hluboký, široký, dobře osvalený a navazuje na trup bez náhlých přechodů. Krk je nesen lehce vzhůru nad linií hřbetu. Suchý bez laloku. Osrstěn hustou dlouhou a hrubou srstí, která na přechodu mezi hlavou a krkem vytváří výraznou hřívu, což opticky zvětšuje šířku a hloubku této části hlavy.
Trup
Trup je poněkud delší než výška v kohoutku ( u psů 8-10%, u fen 10-12% kohoutkové výškz)..
Hrudní končetiny
Správného postoje zepředu, souměrné v poměru k trupu, výška lokte představuje 55% výšky v kohoutku. Jednotlivé partie předních končetin jsou v souladu mezi sebou a s trupem jako celkem. Lopatky dlouhé a široké dobře spojené s hrudníkem, lehce šikmé a z horizontálu tvoří úhel 65 stupňů. Rameno osvalené, více šikmo uložené než lopatky, s horizontálou tvoří úhel 55 stupňů. Rameno a předloktí tvoří úhel 145 stupňů. Loket je široký, správně postavený, neznatelně vzdálený od hrudníku. Předloktí vertikální, silných kostí, dobře osvalená, dlouhá a na zadní straně zdobená dlouhou srstí - praporcí. Zápěstí široké, hluboké s neznatelnými přechody. Záprstí lehce šikmé, silné a široké.
Pánevní končetiny
Zezadu normálního postoje, poněkud širšího než u předních končetin. Ze strany taktéž normální, dostatečně zaúhlené. Stehna osvalená, zaoblená, šikmo uložená s horizontálou tvoří podobný úhel jako lopatka. Kolenní úhel je poněkud otevřenější než ramenní (přibližně 125 stupňů). Koleno pevné a široké. Lýtko šikmo uložené, silné, dostatečně osvalené a s výraznými praporci. Hlezno široké s dost otevřeným zaúhlením 130 stupňů. Nárt strmější než zápěstí, paspárky se vyskytují zřídka a mají se odstranit. Krok je dlouhý, vydatný a lehký. Nejraději se pohybuje v dlouhém vysokém klusu. Cval je poněkud těžší, ale v dlouhých vydatných skocích.
Tlapy
Tlapy silné s dobře uzavřenými prsty, lžícovité. Drápy tmavě pigmentované, pevné, polštářky tmavé až černě pigmentované, pevné, ale pružné.
Ocas
Dlouhý, dosahuje nejméně k hleznům. Přechod zádi v ocas není výrazný, v kořenu silný. Ke špičce ocasu se zužuje. Pokryt hustou v dolní části dlouhou srstí, která tvoří závěs. Ocas je šavlovitý a v pohybu a v afektu nesený nad hřbetní linií, zvednutý a zahnutý do oblouku.
Pohyb
Osrstění
Středně tlustá, pružná, dobře přiléhá k tělu jako k celku i k jednotlivým partiím. Všechny viditelné sliznice jsou temně pigmentované. Hlava, uši a přední partie končetin jsou porostlé krátkou srstí. Krk, trup a zadní části končetin dlouhou, hrubší a skoro rovnou srstí. Pod dlouhou srstí je kratší, jemnější, velmi hustá podsada. Délka srsti v kohoutku se pohybuje mezi kolem 10-12 cm, nesmí být kratší než 7 cm.
Zbarvení
Jednobarevné. Povoleny jsou všechny odstíny od bílé až po tmavohnědou, skoro černou barvu. Nejvíce žádoucí je šedozelená anebo tmavě šedá barva. Strakatost není povolena. U pigmentovaných psů jsou povoleny, ale nejsou žádoucí malé bílé znaky na předhrudí a prstech. U všech pigmentovaných psů je základní barva nejvýraznější na horních partiích hlavy, krku a trupu. Na dolních partiích pigment pozvolna slábne a na spodních částech končetin přechází ve světlejší (šedý, respektive žlutý pigment). Tyto přechody nemají působit dojmem strakatosti.
Vady
Poznámka
Knihy, odkazy ...
SP5/98 str.28-29
PPC11/98 str.12-16
Klub chovatelů jugoslávských ovčáků
MVDr.Š.Kotoučová
Pod stadionem 411, 431 51 Klášterec nad Ohří, 0398/375940
Osobní stránky, presentace:
Šlovický vrch - informace a množství fotek našich hovawartích slečen a jejich kamarádky šarplaninky.


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů