Roevidszoerue Magyar vizsla
(Maďarský krátkosrstý ohař)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 57/7.1.1

Výška psi56-61cm
Výška feny52-57cm
Váha22-28kg
Země původu
Maďarsko
Celkový vzhled
Středně velký, krátkosrstý, ušlechtilý ohař nenápadného vzhledu, s průměrně silným svalstvem.
Charakteristika
Inteligentní, klidného temperamentu, poslušný, snadno cvičitelný, přítulný. Citlivý na hrubé zacházení. Výborný smysl pro stopování, obyčejně hledá v prostorném cvalu. Zachovává spojení se svým vůdcem. Výborný přinašeč, stopař a stavěč, rád pracuje ve vodě. Vyhovuje všem účelům v uherském podnebí, krajině, vegetaci a poměrům zvěře a lovu.
Povaha
Hlava a lebka
Suchá, kůže podél střední linie lebky poněkud svraštělá. Úhel, který svírá rovina lebky a nosního hřbetu, činí 30-35 stupňů. Čelní sklon je nepatrný. Nosní hřbet je rovný. Týlní hrbol slabě viditelný. Morda tupá s mírně vyvinutými laloky, pysky suché, úplně zakrývají mordu.
Oči
Středně velké, poněkud oválné, umístěné téměř rovnoběžně s nosním hřbetem. Oční víčka se dobře zavírají. V koutku oka není viditelná červená spojivka.
Uši
Trochu masívnější než střední průměr. Poněkud níže nasazené, svěšené, nikoli masité, tvaru !U!.
Morda
Nos je poměrně velký, kulatý. Při pohledu ze strany tupě zařízlý. Nosní otvory široce rozevřené. Chřípí pohyblivé. Chrup - pravidelný a dokonale uzavřený. Skus nůžkový.
Krk
Středně dlouhý, úměrný, středně vysoký, nasazený. V krajině hrtanu je kůže volnější než jinde, netvoří však lalok.
Trup
Hrudní koš hluboký a dlouhý, oválného průřezu. V nejhlubším místě dosahuje úrovně lokte. Hrudník rpostředně široký, dopředu vyklenutý. Hrudní kost dlouhá, silná, žebra mírně klenutá. Hřbet rovný, svalnatý. Bedra prostředně dlouhá. Záď poněkud snížená, ale ne spáditá, dobře osvalená. Při pohledu shora jsou boční linie zádi téměř rovnoběžné. Výška zádi je o 1 až 2 cm nižší než výška v kohoutku. Břicho je napjaté, jeho spodní linie není vykrojená, ale rovná a směřuje šikmo vzhůru. Délka trupu je u psa o 2 až 5 cm, u feny o 2 až 6 cm větší než výška v kohoutku.
Hrudní končetiny
Sloupovité, dobře osvalené, v úměrné vzdálenosti. Lopatka šikmá, plece dobře osvalené, ale dobře pohyblivé.
Pánevní končetiny
Pevné stavby kostí, dobře osvalené, pravidelně postavené. Při poheldu ze strany svírá koleno úhel 110 až 120 stupňů. Stehno je dlouhé, paty nízko posazené.
Tlapy
Krátké, okrouhlé. Prsty krátké, klenuté, dobře uzavřené. Polštářky velké, tvrdé, hrubé. Drápy pružné, dobře klenuté. Paspárky, jestliže se vyskytují, je yřeba odstranit.
Ocas
Trochu níže nasazen. V klidu visí svisle dolů, za pohybu je držen vodorovně. Má být zkrácen na dvě třetiny. U dospělého psa má špička kupírovaného prutu sahat až ke koleni.
Pohyb
Živý klus nebo prostorný cval.
Osrstění
Krátká, rovná, hrubá, na hlavě přilehlá, hustá, lesklá srst, na omak mastná. Jednotlivé chlupy tlustší, pružné.
Zbarvení
Jednobarevné, tmavá, žemlová žluť. Pigmentace - pigment na celém těle je barvy středně žlutohnědé. Nos, okraje očních víček a mordy, duhovka, polštářky tlapek a drápy jsou stejné barvy tmavšího odstínu. Nikdy ne černé nebo břidlicově šedé.
Vady
Přejemnělý organismus. Uvolněnější tělo. Ochablé oční víčko. Převislé pysky. Slabé kosti. Příliš malý nebo příliš velký vzrůst. Hrubá hlava. Tvar hlavy připomínající barváře. Vadný chrup. Špatně kupírovaný prut. Řídké osrstění atd. Podkus větší než 2 mm.
Knihy, odkazy ...
klub

Osobní stránky, presentace:
MOJIPSI - : stránky určené nejen pro milovníky maďarských a anglických ohařů a afgánských chrtů


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů