Rottweiler
(Rotvajler)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 147/2.2.1

Výška psi60-68cm
Výška feny55-65cm
Váha42-50kg
Země původu
Německo
Celkový vzhled
Rotvajler je více středně velký silný pes, ani nemotorný, ani lehký, také ne vysokonohý nebo chrtí. Z jeho postavy, ve správném poměru utvářené, krátké, zavalité a silné, lze usuzovat - kromě vysoké inteligence, vynikající oddanosti a ochoty k práci, poslušnosti a nepodplatitelnosti - na velkou sílu a houževnatou vytrvalost.
Charakteristika
Rotvajler je výtečný obranný, doprovodný a služební pes. V chovu se usiluje o psa oplývajícího silou, souměrně stavěného, s krásnými rezavě hnědými nebo světlehnědými odznaky, který při celkovém přísném vzhledu nepostrádá také ušlechtilost. Jeho celkový vzhled prozrazuje na první pohled svéráznost a odvahu; jeho klidný pohled prozrazuje dobromyslnost a věrnost. Jeho povaha neukazuje nic neklidného nebo malicherného. Lest, záludnost jsou mu cizí.
Hlava
Prostředně dlouhá, lebka mezi ušima je široká, v linii čela při pohledu ze strany mírně klenutá. Čelní sklon je dobře vyjádřen. Temeno je dobře vyvinuté, nikoli však nápadně vystupující. Líce jsou silně osvalené, aniž silně vystupují. Jařmový oblouk je dobře vyznačen. rovný nosní hřbet není příliš dlouhý, od kořene až ke špičce čenichu není delší než temeno od týlního hrbolu k čelnímu sklonu. Nos je dobře utvářen, spíše širší než kulatý, s poměrně velkými otvory, vždy černý. Černé pysky pevně přiléhají a s padají znenáhla ke koutku, který příliš nevystupuje. Kůže na hlavě je všude napnutá. V nejhorším případě smí vytvářet při pozornosti podélné vrásky.
Chrup
Chrup je silný, skus nůžkový. Horní řezáky přesahují řezáky dolní čelisti.
Oči
Prostředně velké oko je temně hnědé barvy a vyjadřuje věrnost, dobromyslnost a sebevědomí. Oční víčka dobře přiléhají.
Uši
Malé, trojúhelníkové, co možno nejdále od sebe postavené, vysoko nasazené, zdánlivě rozšiřující temeno, dobře kupředu nesené, zakrývající ušní otvor.
Krk
Silný, kulatý a široký, velmi svalnatý, s lehce klenutou šíjí vystupující z plecí, dostatečně suchý, bez viditelného laloku nebo kůže na hrdle.
Hrudní končetiny
Lopatka je dlouhá, dobře postavená. Rameno přiléhá k tělu dobře, nikoli příliš napjatě. Předloktí je silně vyvinuté a svalnaté. Záprstí, lehce pérující, je silné, nikoli příliš strmé. Tlapky jsou okrouhlé, dobře uzavřené a klenuté. Polštářky jsou velmi tvrdé, tmavé drápy krátké a silné. Končetiny jsou z kterékoli strany rovné a ne příliš úzce postavené.
Trup
Hrudník je prostorný, široký a hluboký, spíše kulatý než oválný. Hřbet je rovný a pevný; slabiny jsou sotva patrně vtažené. Záď je krátká a široká, nikoli srázná.
Pánevní končetiny
Stehno krátké, velmi svalnaté. Bérce dlouhé, nahoře dobře osvalené, dole šlachovité a silné. Hleznéo dobře zaúhlené, avšak nepřehnaně, nikoli strmé. Tlapky poněkud delší než u předních končetin, ale dobře uzavřené, se silnými prsty, bez paspárků.
Ocas
Krátký, vysoko nasazený, prodlužuje linii hřbetu ve vodorovném směru. Pokud možno vodorovně nesený. Často je pahýlovitý ocas, zvaný také medvědí, vrozený; je-li příliš dlouhý, je třeba ho zkrátit.
Osrstění
Krátká, tvrdá, hrubá a rovná srst. Podsada je na krku a stehnech předepsána, nesmí nikdy vyčnívat z pesíků. Na všech končetinách je srst delší, ale spíše krátká než dlouhá, a těsně přiléhá.
Zbarvení
Černé s ostře ohraničenými, co nejtmavšími hnědými odznaky na lících, čenichu, hrudi a končetinách, jakož i nad každým okem. Odznaky mahagonově hnědé až světle hnědé.
Vady
Lehký, chrtí, přestavěný nebo vysokonohý, jakož i příliš nemotorný celkový vzhled. Příliš dlouhé, úzké a příliš krátké tělo. Vystouplý týlní hrbol. Hlava loveckého psa, úzká, krátká, dlouhá, nemotorná. Plochá partie čela, tj. Chybějící nebo nepatrný čelní sklon. Dlouhý nebo špičatý nos. Příliš silné líce, rozštěpený nos, proláklý, srázný nebo vypouklý nosní hřbet. Světle nebo masově zbarvený čenich. Otevřené pysky a koutky, psinkový, nebo dokonce kazový chrup. Předkus, podkus nebo klešťový skus. Chybějící premoláry. Vrásčitá kůže na hlavě. Příliš nízko nasazené, těžké, dlouhé nebo úzké, schlíplé, rovněž dozadu sklopené, jakož i do stran odstávající nebo nestejnoměrně nesené uši. Světlé, malé, štěrbinovité, vykulené oči, pochlavý pohled. Příliš dlouhý, slabý, málo svalnatý krk. Silný lalok nebo volná kůže na hrdle. Slabé kosti nebo osvalení. Strmá nebo volná lopatka, úzce postavené nebo nerovné přední končetiny. Měkké či strmé zápěstí, roztažené, měkké nebo příliš strmé tlapky, světlé drápy, zakrnělé prsty. Plochý hrudní koš. Příliš dlouhý, nebo měkký, proláklý hřbet, kapří hřbet, srázná záď. Pánevní končetiny s plochými stehny, hákovitě úzké, s kravským nebo sudovitým postojem. Strmé nebo příliš vyvinuté hlezno. Paspárky. Příliš vysoko nebo příliš nízko nasazený, příliš dlouhý nebo příliš tenký ocas. Měkká, příliš krátká, příliš dlouhá nebo otevřená srst, vlnitá srst, zcela scházející podsada. Bílé odznaky na prstech, končetinách nebo ostatních částech těla, špatné zbarvení, nedosti ostře ohraničené a nečisté odznaky. Dříve, i když vzácně, se skytující jednobarevní, červenožlutí rotvajleři s černou nebo světlou maskou nebo černým úhořovitým pruhem na hřbetě, jakož i jinak zbarvení rotvajleři, modří, hnědí, nejsou uznáni pro podezření z křížení, rovněž tak dlouhosrstí rotvajleři. Zcela musí být zavržena zvířata ustrašená a bázlivá, jakož i zvířata s tupým výrazem.
Knihy, odkazy ...
SP7/97 str20-22
Rottweiler klub
kontakt: MVDr. Schánilec Pavel,
Mírova 1277, 349 01 Stříbro
Osobní stránky, presentace:
Neviditelný pes - Příběhy
Rottweiler klub
oficiální stánky Rottweiler klubu
Vombat - chov. stanice
Catherin´s Dream - chov. stanice
KOVI-ROT - chov. stanice
Arae Flavia
CIBERO


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů