Petit chien lion
(Lvíček)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 233/9.1.3

Výška25-32cm
Váha4-8kg
Země původu
Francie
Celkový vzhled
Inteligentní přítulný pes se živou povahou, se všemi vlastnostmi společenského psa. Tělo se stříhá v klasickém střihu pudla, ocas, až na střapec na konci je ostříhaný, takže silueta připomíná malého lva.
Charakteristika
Povaha
Hlava a lebka
krátká, značně široká lebka
Oči
kulaté, velké, s inteligentním pohledem, tmavé barvy.
Uši
svisle nesené, dlouhé, dobře přiléhající, dobře osrstěné
Morda
Nos je černý, prodlužující nosní hřbet.
Krk
Trup
krátký, dobrých proporcí
Hrudní končetiny
rovné a štíhlé
Pánevní končetiny
rovné a štíhlé
Tlapy
malé a kulaté
Ocas
středně dlouhý, vyholený, ukončený střapcem.
Pohyb
Osrstění
dostatečně dlouhá, zvlněná, ale nikoliv zkadeřená srst.
Zbarvení
všechny barvy jsou povoleny, ať jednobarevné nebo skvrnité, kromě hnědé(čokoládové, játrové) a všech odstínů této barvy.
Vady
Poznámka
Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata, umístěná v šourku.
Psi, kteří nejsou upraveni podle standardu, jsou vyřazeni z posuzování.

Německé slovo LOEWCHEN znamená malý lev, což je perfektní jméno pro tyto malé, odvážné psy. Jsou to dobří hlídači s bezvadným sluchem, neuvědomují si, že jsou malí a velikost protivníka je proto neděsí. Tyto vlastnosti, spolu s laskavou a přítulnou povahou, jejich pevnost a smysl pro legraci z nich dělají ideálního společníka.
Koncem šedesátých let byl lvíček uveden v Guinessově knize rekordů jako nejvzácnější plemeno psů na světě.
Odhalení vzniku tohoto plemene je nekonečná detektivní historie, plná falešných údajů a romantických rádoby pravd.
Kdyby ho nenamalovali malíři, bylo by mnoho z dějin plemene ztraceno. Díky nim dnes víme, kdy a kde všude toto plemeno ve světě existovalo, protože známe přesný čas vzniku obrazu, na kterém je lvíček zobrazen. Dřívější známý název pro toto plemeno je " Maltézský lví pes" a tento platil déle než sedmnáct století. Potom ho francouzský přírodovědec Buffon pojmenoval jako "Bichon Petit Chien Lion" (malý lví bišonek) a Francouzi se od té doby považují za zemi původu tohoto plemene. V Anglii jsme si ponechali německý název, konečně naši psivznikli z německých importovaných lvíčků - a proč bychom měli používat 4 slova, když jedno stačí.
Lvíček je jen jedno z plemen ze známé rodiny bišonků. Ostatní plemena bišonků jsou - maltézáček (ten je v Anglii velmi dobře znám), havanský psík (neznámý v Anglii, ale je velmi rozšířen na kontinentu a v USA, kde se těší stále větší oblibě), bichon frisé (lze se s ním setkat na celém světě) a boloňský psík (ten přišel do Anglie teprve nedávno). Které z jmenovaných plemen je původní, není až tak důležité. Stačí říci, že všechna mají stejný původ a vhodnými okolnostmi a chovatelskými cíli se dále rozvíjela.
Některé historické prameny, které se o původu lvíčků zmiňují, jsou velice pěkné, ale není jisté, jsopu-li pravdivé. Je dokázáno, že lvíčci byli používáni jako " ohřívací lahve" do studené ložnice středověkých dam. Jiné prameny jim připisují účast při křižáckých výpravách. Vypráví se, že jeden křižák, který byl v bitvě zabit, měl na svém hrobě sedícího lvíčka , u jiného, který zemřel v posteli, byl lvíček u jeho nohou. Naproti tomu chci vyvrátit tvrzení o lvíčcích, že to byli vodní psi. I když z vlastní zkušenosti vím, že nemají strach z vody, nemají potřebnou ochrannou srtst, jakou potřebuje pes, pracující ve vodě.
Další historické prameny říkají, což nepokládám za pravdivé, že lvíčci byli kultovními zvířaty Egypťanů. Ližně od pyramid, na jednom místě jménem El Faiyum, byly totiž nalezeny figury malých, dlouhosrstých psů, jejichž doba vzniku se datuje od 600 do 300 let př. Kr.
Jak Řekové, tak i Římané se zmiňují o maltézském psovi, z čehož se dá bezpečně vyvodit, že se jedná o skutečně velmi staré plemeno. Lvíček, který je znázorěn na jednom nástěnném koberci ze 14. století, vypadá zrovna tak, jako ti, kteří dnes kolem mne v mém bytě sedí. Nástěnné koberce z Lyonu, řezbářské práce z Německa, obrazy z Belgie a nespočetné tisky dokazují, že lvíčci byli před stoletími rozšířeni v celé Evropě. Ale ačkoliv je v jedné anglické knize z 18. století vyobrazen lvíček spolu s mastifem, určitě ve 20. století před rokem 1968 už ani jeden lvíček v Anglii neexistoval.
Až v roce 1968 dovezla paní Stenningoyá a paní Banková v rozmezí několika měsíců toto plemeno z Německa. Protože bylo tenkrát na celém světě jen několik málo exemplářů, byli tioto jedinci spolu velice blízce příbuzní. Celkem bylo do Anglie dovezeno 13 lvíčků, ale jen 10 jich bylo použito k chovu. 3 roky po prvním importu jsme již exportovali - lvíčci šli do USA, Švédska, Finska, Kanady, Holandska, Austrálie, Francie a nyní po 23 letech byl exportován první anglický lvíček(HANOVARIAN GAMBIT) také do Německa.
Štěňata lvíčků se v Anglii dost těžko prodávala, protože málokdo toto plemeno znal. Naštěstí v jednom velice oblíbeném televizním seriálu hrál psík - lvíček, který si získal srdce všech diváků. Od té doby se každému, kdo inzeruje prodej psíků FREEWAY (tak se ten televizní hrdina jmenoval), hlásí velké množství zájemců.
Lvíček je jediné plemeno ze skupiny bišonků, kde jsou povoleny všechny barvy a barevné kombinace. Barva při narození má s konečným zbarvením pramálo společného. Během let jsem chovala různá plemena psů, ale neznám plemeno, které je tak vyjímečné, jako lvíčci. Uvádět barvu lvíčka už při vystavování rodokmenu je nesmyslné. Některé barevné kombinace dělají lvíčka skutečně atraktivním. Přesto nesmí hrát barva u posuzovatele žádnou rozhodující roli, je úplně jedno, jak atraktivně působí.
Během druhé světové války byli lvíčci z jediné chovné stanice z Bruselu doslova vyhozeni na ulici - snad proto, že majitel této stanice byl žid? Co by se asi se lvíčky stalo, kdyby si bývala nevzala madam Bennertová z Belgie tyto psy k sobě? Velice pak lpěla na svých malých psících a dr. Hanse Rickerta ze SRN stálo mnoho času a úsilí, než od paní Bennertové získal několik jedinců k založení svého chovu.
Dlouho trvalo, než bylo toto plemeno ustáleno, ale zdá se, že dlouzí, nesouměrní jedinci už patří minulosti, ačkoliv protáhlá hřbetní linie je čas od času ještě vidět.
Dřívější chovatelé vykonali obrovskou práci, ačkoliv měli tak málo materiálu.
Doufejme, že dnešní chovatelé standard udrží. Je důležité, abychom mladším chovatelům nabídli svou pomoc a předali zkušenosti, a nejlepším znamením, že se to podařilo, bude, jestliže budou chovat ještě lepší psy, než byli ti naši.

Jak náročná je péče. Mnohého případného zájemce o některého z rodiny bišonků odrazuje představa složité a náročné péče o srst. Pravdou je, že pravidelná údržba srsri u těchto pejsků je nezbytností. Bez ní nejsou tím čím mají být. Na druhé straně se nedá říct, že by péče o srst lvíčka byla náročnější než péče třeba o pudla a přesto pudlíci patří na celém světě k nejběžněji chovaným psům. Střihová úprava srsti lvíčka se ostatně dost podobá klasickému pudlímu střihu, je však podstatně jednodušší.Chovatelé tvdí, že při trošce šikovnosti a po jedné - dvou lekcích u odborníka ji bez problému zvládne každý nový majitel. K péči o srst ještě patří alespoň dvakrát do týdne pořádně rozčesání, které zabere rozhodně méně času než pravidelná údržba vlasů paničky. Ostatně většina žennepovažuje práci spojenou se zušlechťováním vzhledu, ať svého nebo psíkova za zbytečnou a vykonává ji se zaujetím. Na kvalitu potravy je lvíček poměrně náročný. V dnešní době vědecky sestavených a optimálně vyvážených hotových krmiv to však není problém, zvláště když při nepatrném množství, které tento malý pejsek spotřebuje, si můžeme dovolit krmit skutečně těmi nejkvalitnějšími výrobky.
Pro koho se hodí? Lvíček byl odjakživa vyvolencem krásného pohlaví a zřejmě tak tomu bude i nadále. Dokáže však být příjemným společníkem celé rodině, veselým partnerem při hrách dětí i vytrvalým průvodcem hlavy rodiny. Asi nejlépe ho vystihuje slogan, vypůjčený od předsedkyně klubu chovatelů lvíčků v Německu: "Lvíček je nenáročný pes pro náročné lidi".

Knihy, odkazy ...
klub
předseda klubu - M. Veleman, Strašnov 69, 294 31 Ml. Boleslav
hlavní poradce chovu - P. Uhmannová, Nerudova 863, Hradec Králové
Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů