Pointer
(Pointr)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 1/7.2.1

Výška psi63-69cm
Výška feny61-66cm
Váha20-30kg
Země původu
Velká Británie
Celkový vzhled
Harmonický a pevně stavěný pes živé povahy. Výraz prozrazuje sílu, vytrvalost a rychlost.
Hlava a lebka
Lebka má být sředně široká a v náležitém vztahu k délce nosu. Čelní sklon je jasně vyznačen, týlní hrbol je výrazný. Nos a oční víčka jsou tmavé, u žlutobíle zbarvených psů mohou však být i světlejší. Nosní hřbet je poněkud proláklý a dodává hlavě mírně vpadlý výraz. Lícní kosti nemají vystupovat.
Oči
Jsou zasazeny ve stejné vzdálenosti od týlního hrbolu jako od špičky nosu. Oční důlek mírně protáhlý, oči jsou jasné, s mírným pohledem, nikoli s pohledem upřeným nebo drzým a namířený směrem k čenichu. Barva očí je světle hnědá nebo hnědá podle barvy srsti.
Uši
Mají být nasazeny poměrně vysoko a těsně přiléhat k hlavě. Mají být středně dlouhé a v koncích se zužovat do špičky.
Morda
Nozdry jsou široké, měkké a vlhké.
Nůžkový skus. Podkus i předkus je nepřípustný.
Měkký pysk je dobře vyvinut.
Trup
Pružná žebra se postupně rozestupují k bedrům. Bedra mají být silná, svalnatá a dobře klenutá. Hřbet je krátký. Kyčelní kosti jsou dobře rozloženy, poněkud vystupují, nikoli však nad linii hřbetu. Celková linie od hlavy k prutu tvoří soubor ladných křivek a poskytuje současně dojem síly a mrštnosti.
Hrudní končetiny
Lopatky jsou dlouhé, šikmé a dobře vzad položené. Hrudník je široký natolik, aby poskytoval dostatek prostoru pro srdce. Hrudní koš je hluboký a je na úrovni s lokty. Přední běhy jsou rovné a pevné, s oválnými kostmi pevné struktury, svalstvo je silné a výrazné. Zápěstní kloub má být plochý, v jedné linii s během a pouze velmi mírně vystupující na vnitřní straně. Záprstí je delší, silné a pružné.
Pánevní končetiny
Stehno je široké a svalnaté, lýtko rovněž. Kolenní klouby jsou dobře zaoblené. Hlezna mají být hodně hluboko a nízko u země.
Tlapy
Oválné, s dobře vázanými a klenutými prsty a plnými prstními polštářky.
Oháňka
Střední délky, silnější a u kořene a do špičky se postupně zužuje. Má být dobře kryt krátkou přiléhavou srstí a nesen na provni hřbetu, nikoli prohnutý. Je-li pes v pohybu, má ocas (prut) šlehat ze strany na stranu.
Osrstění
Srst má být jemná, krátká, tvrdá, rovnoměrně rozvrstvená, dokonale hladká a rovná, výrazného lesku.
Zbarvení
Nejčastěji se vyskytující barva je citrónově žlutá s bílou, oranžová s bílou, játrově hnědá s bílou a černobílá. Jedna barva a tříbarevná variace jsou rovněž správné.
Vady
Jiné než uvedené u chrupu standard neuvádí.
Knihy, odkazy ...
PPC7/99 str.14-17
Český pointer a setter klub
kontakt: Horák Pavel,
Strojnická 1495, 516 01 Rychnov n. Kn.
Osobní stránky, presentace:
MOJIPSI - : stránky určené nejen pro milovníky maďarských a anglických ohařů a afgánských chrtů


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů