Petit basset griffon Vendéen
(Malý hrubosrstý vendéeský baset)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 67/6.1.3

Výška psi34-38cm
Váha14-18kg
Země původu
Francie
Celkový vzhled
malý, neposedný, energický pes, lehce podlouhlého rámce. Prut pyšne nesený. Tvrdá, ne příliš dlouhá srst. Výrazná hlava, uši dobře svinuté, s dlouhou srstí, nasazené pod linií očí, ne příliš dlouhé.
Charakteristika
jde o psa s výraznými znaky dobré konstituce s předpoklady pro pracovní využití v rámci myslivosti. Pouzití: dábel v honitbě - anděl doma. Je to náruživý lovec, který musí být zvyklý na poslušnost již od mládí. Je perfektním pomocníkem lovce se střelnou zbraní ve středne velkých honitbách, specialista na lov králíku, ale neunikne mu žádná jiná zvěř.
Povaha
naprostá lovecká vášen, je smělý a miluje porosty a houštiny. Poslušný, ale svéhlavý a naprosto vášnivý.
Hlava a lebka
krajina lebeční - lebka lehce klenutá, trochu protáhlá, ne příliš široká, pod očima zřetelně propadlá. Týlní hrbolek dobře vyvinutý. Výrazný stop.
Oči
velké, inteligentního výrazu, tmavé barvy a bez viditelného bělma. Červené spojivky nesmí být viditelné. Srst, která vyčnívá dopředu před horní vícko nesmí oko prekrývat.
Uši
jemné, úzké a tenké, pokryté dlouhou srstí, zakončené lehce oválně, dovnitř stočené a nedosahující zcela špicky nosu a nasazené pod linií očí.
Morda
mnohem kratší než u velkého vendéeského hrubosrstého baseta, ale přesto poněkud protáhlá a na konci kvadratická, nosní hřbet rovný. Pysky pokryty zřetelným vousem. Zuby: nůžkový skus. Nos dobře vyvinutý a vystupující, nosní otvory dobře otevřené, černé, s výjimkou bílo-oranžově zbarvené srsti, kdy se hnědý nos toleruje.
Krk
dlouhý a silný, dobře osvalený a nasazený, bez volné kůže. Hlava je nesena pyšně.
Trup
hřbet rovný a pevný, bedra osvalená, záď osvalená a dosti široká. Hrudník ne příliš široký, směrem do hloubky dobře vyvinutý až k výšce loktu, žebra mírně klenutá.
Hrudní končetiny
ramena suchá, šikmá, dobře k tělu přiléhající. Předloktí dobře vyvinuté. Klouby zápěstí velmi málo výrazné.
Pánevní končetiny
stehna svalnatá, málo zaoblená. Patní klouby široké a lehce zaúhlené, nikdy úplně rovné.
Tlapy
ne příliš silné, tvrdé polštárky, prsty těsně sevřené se silnými drápy. Dobrá pigmentace prstních polštárků a drápů je žádoucí.
Ocas
vysoko nasazený, u kořene silný a zužující se ke špicce, spíše krátký, nesený ve tvaru šavle.
Pohyb
velmi volný a plynulý.
Osrstění
Kůže poněkud silná, u tříbarevných psů často mramorovaná, bez laloku. Srst tvrdá, ale ne příliš dlouhá. Nikdy ne hedvábná nebo vlnitá.
Zbarvení
je černé s bílou (černobílý strakoš), černá s plavými odznaky (černočervený), černá s pískovými odznaky, plavá s bílou (bílooranžový strakoš), plavá s černým plášťem a bílou (tricolor), plavá s černou, písková s černou a bílou strakou, písková s černou. Tradiční znaky: zaječí, vlčí, jezevčí nebo barva divočáka.
Vady
Každá odchylka od uvedeného standardu by měla být považována za vadu. Vyhodnocení její závaznosti by mělo být úměrné stupni této odchylky. Diskvalifikující vady: nedostatek typu, předkus nebo podkus, březové oko, rozdílná barva očí, oblast hrudní kosti nedostatečně prostorná, ve směru dolu se zužující žebra. Dále zatočený ocas, křivé končetiny, vlnitá srst. Jednobarevně černá či bílá srst, viditelná depigmentace, nestandardní velikost. Vady, které vedou ke znatelným překážkám. Anatomické znetvoření, bojácnost a agresivita.
Poznámka
Knihy, odkazy ...
klub

Osobní stránky, presentace:
"z Mimoňské podkovy" - Představujeme naše chlupaté lovce a mazlíčky doma,na výstavách a při práci v lese.Veliká fotogalerie,odkazy na chovatele tohoto plemene u nás a v celém světě.


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů