Mastiff
Anglický mastif
Návrat na hlavní stránku
FCI: 264/2.2.1

Výška psicm
Výška fenycm
Váhakg
Země původu
Velká Británie
Celkový vzhled
Celkový tvar hlavy působí při pohledu ze všech stran kvadraticky. Vysoce žádoucí je její značná šířka, poměr délky lebky k celkové délce hlavy by mwl být 2:3. Tělo je masivní, široké, hluboké, dlouhé a mohutně stavěné a stojí na široce postavených svislých končetinách. Svaly se zřetelně rýsují. Velikost je vysoce žádoucí, je-li ošem spojena s kvalitou. Substance a výška jsou důležité, především ale mají být obě vlastnosti v rovnováze.
Charakteristika
Veliká, masivní stavba těla plná síly, vyrovnaná a pevná. Kombinace elegance, rozvahy a odvahy.
Povaha
Klidný, láskyplný ke svým majitelům, ale schopen je bránit.
Hlava a lebka
Hlava mezi ušima je široká, čelo ploché, ale je-li vzbuzena pozornost psa, pokryje se čelo vráskami. Obočí lehce vytažené vzhůru. Spánky a lícní svaly dobře vyvinuté. Horní oblouk příčného řezu lebky vykazuje zploštělé zaoblení s rýhou ležící mezi očima a sahající až k polovině sagitálního lebečního švu. Tlama je krátká, pod očima široká, zůstává téměř stejně široká až ke špičce čenichu, je tupá a kvadraticky řezaná. Tak tvoří se hřbetem nosu pravý úhel. Hloubka tlamy od špičky čenichu k dolní čelisti je mimořádná, dolní čelist je široká až ke svému konci. Nos široký, při pohledu zpředu široce otevřené nosní otvory, z profilu je nos rovný (ne vyhrnutý). Pysky v tupém úhlu vycházejí ze středu nosu, lehce visí, takže vzniká kvadratický profil. Délka tlamy k celkové délce hlavy se má jako 1:3. Obvod tlamy měřený ve středu mezi očima a nosní houbou se má k obvodu hlavy (měřeno před ušima) jako 3:5.
Oči
Malé, posazené široko od sebe, vzdálenost mezi očima alespoň 2 šířky očí. Stop je mezi očima výrazný, nicméně ne příliš ostrý. Barva očí oříškově hnědá, čím tmavší, tím lepší. Spojivka není vidět.
Uši
Malé, na omak tenké, nasazené daleko od sebe na nejvyšším bodě po stranách lebky tak, že tvoří pokračování příčné linie přes nejvyšší bod lebky. Je-li pes uvolněn, ploše a těsně přiléhají k lícím.
Morda
Chrup daleko od sebe stojící zdravé a mohutné špičáky. Řezáky dobře postavené pro sobě (klešťový skus) nebo předkus, ale jen tak velký, aby při zavřené tlamě nebyly vidět zuby.
Krk
Lehce klenutý, přiměřeně dlouhý, velmi svalnatý. Obvod zhruba o 2,5 až 5 cm méně než obvod hlavy, měřený před ušima.
Trup
Hrudník široký, hluboký a dobře uložený mezi hrudními končetinami. Žebra klenutá a dobře zaoblená. Zadní žebra hluboká a sahají daleko dozadu k pánvi. Obvod hrudníku zhruba o 1/3 větší než kohoutková výška. Hřbet a bedrta široká a svalnatá, plochá a velmi široká u fen, lehce klenutá u psů. Slabiny mimořádně hluboké.
Hrudní končetiny
Plece a nadloktí lehce šikmo uložené. Těžké a svalnaté. Běhy rovné, silné a postavené široce od sebe. Silné kosti. Lokty paralelně s tělem. Rovné nadprstí.
Pánevní končetiny
Široká a svalnaté s dobře úhleným lýtkem. Hlezna dobře úhlená, široce postavená a ve stoji v pohybu rovná.
Tlapy
Velké a kulaté, prsty dobře klenuté. Drápy černé.
Ocas
Vysoko nasazený, dosahující až k hleznu nebo o něco delší. Široký v nasazení a na konci vybíhá do špičky. V klidu volně visí, při vzrušení je špička obrácena vzhůru. Ocas nesmí být nesen nad linií hřbetu.
Pohyb
Pplný síly, bez námahy, prostorný
Osrstění
Krátké, přiléhavé, ne příliš jemné na plecích, krku a hřbetu.
Zbarvení
Meruňkově hnědá, stříbrohnědá, jelení červeň nebo tmavě hnědě žíhaná. V každém případě mají být tlama, uši a nos černé a oči lemované černě, přičemž se černá nad očima rozplývá.
Vady
Každá odlišnost od uvedených bodů by se měla posuzovat jako vada, jejíž hodnocení by mělo přesně odpovídat závažnosti rozdílů.
Poznámka
Psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku.
Knihy, odkazy ...
Moloss Club CZ
Ing. Kateřina Bečková
Havlíčkovo nám. 258, 334 01 Přeštice
Email: beckova@noise.cz
Osobní stránky, presentace:

Pod Slováckým nebem
U tří ořechů


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů