Mastino napoletano
Neapolský mastin
Návrat na hlavní stránku
FCI: 197/2.2.1


GLOVER - chovatelská stanice
Výška psi65-75cm
Výška feny60-68cm
Váha psi60-70kg
Váha feny50-60kg
Země původu
Itálie
Celkový vzhled
Těžký, mohutný, podsaditý a velký pes, jehož délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku.
Charakteristika
Povaha
povaha silná, věrná, není bezdůvodně agresivní, nekouše bezdůvodně, je obráncem osob a majetku, je stále bdělý, inteligentní, ušlechtilý a majestátní
Hlava a lebka
Lebka masivní, v lících široká, její celková délka dosahuje cca 3/10 kohoutkové výšky. Kůže bohatá s vráskami a záhyby, z nichž nejtypičtější vychází z vnějšího koutku oka a probíhá až ke koutku tlamy. Horní linie lebky a tlamy jsou paralelní.
Lebka je široká, plochá zvláště mezi ušima a při pohledu zpředu lehce vypouklá v přední části. Šířka mezi oběma jařmovými oblouky přesahuje polovinu celkové délky hlavy. Jařmové oblouky jsou výrazné, avšak s plochými svaly. Nadočnicové oblouky jsou vyvinuté, lebeční šev na čele patrný, týlní hrbol jen lehce naznačený.
Stop dobře vyjádřen
Poměr lebka: tlama odpovídá 2:1.
Oči
Jsou posazeny daleko od sebe, hledí dopředu a jsou na stejné úrovni, jsou téměř kulaté. Oční bulvy lehce uloženy. Ve srovnání s barvou srsti je duhovka tmavší, ovšem u světlejších odstínů barvy srsti může být i duhovka světlejší.
Uši
V poměru k velikosti psa malé, trojúhelníkové, ploše přiléhají k lícím a jsou nasazené nad jařmovými oblouky. Jsou-li kupírované, tvoří téměř rovnoramenný troj=helník.
Morda
Velmi široká a hluboká, její délka odpovídá délce hřbetu nosu a rovná se 1/3 celkové délky hlavy. Boční linie jsou paraleolní, takže dávají tlamě při pohledu zpředu kvadratický tvar.
Pysky těžké, masité a silné. Horní pysky při pohledu zpředu tvoří obrácené písmeno "V". Spodní linie tlamy je z boku tvořena horními pysky. Jejich nejnižší bod je koutek s viditelnou sliznicí na kolmici spuštěné z vnějšího koutku oka.
Čelist silná a robustní se silnými kostmi, se zubními oblouky dobře na sebe dosedajícími. Čelist musí být široká.
Zuby bílé, stejnoměrně vyvinuté, pravidelně řazené, v plném počtu. Nůžkový skus, tzn. řezáky horní čelisti se lehce dotýkají svojí zadní částí přední části řezáků dolní čelisti a v čelisti jsou usazeny kolmo, nebo klešťový skus, tzn. horní řezáky se svými vrcholy dotýkají dolních řezáků.
Čenich ve stejné linii jako hřbet nosu, nesmí přečnívat přes přední vertikální linii pysků, musí být objemný s velkými a dobře otevřenými nosními otvory. Jeho pigmentace odpovídá celkovému zbarvení psa, tj. černý čenich u černých jedinců, tmavý u ostatních barev a hnědý u mahagonových.
Krk
Horní linie lehce klenutá.
Tvar komolého kužele, dobře osvalený. Jeho obvod v polovině jeho délky odpovídá zhruba 8/10 kohoutkov0 v73ky.
Spodní strana hrdla je bohatá na volnou kůži, která tvoří dvojitý, dobře rozdělený, ale ne příliš malý lalok. Začíná ve výši čelistí a nepřesahuje přes střed krku.
Trup
Délka trupu je o 10/ větší, než kohoutková výška
Horní linie hřbetu je rovná, kohoutek je široký, dlouhý a nepříliš výrazný.
Hřbet široký, dlouhý cca 1/3 kohoutkové výšky. Musí dobře přecházet do bederní partie, která musí být dobře osvalená a široká.
Hrudník prostorný, s dlouhými, dobře klenutými žebry. Obvod hrudníku přesahuje kohoutkovou výšku asi o 1/4.
Záď široká, silná, svalnatá. Její sklon vzhledem k horizontále odpovídá (měřeno na pánevní kosti) zhruba 30 stupňů. Její délka odpovídá 3/10 kohoutkové výšky. Kyčle vystupují tak, že dosahují zhruba k horní linii beder.
Hruď široká, prostorná, s hrudními svaly dobře vyvinutými. Její šířka je v přímém vztahu se šířkou hrudníku a dosahuje 40-45% kohoutkové výšky. Vrchol hrudní kosti leží na úrovni vrcholu ramenního kloubu.
Hrudní končetiny
Celkově při pohledu z profilu i zpředu jsou svislé se silnými kostmi odpovídajícími stavbě těla.
Plece: délka odpovídá asi 3/10 kohoutkové výšky se sklonem 50-60 stupňů k vodorovné ose. Osvalení je dobře vyvinuté s dlouhými zřetelně oddělenými svaly. Úhel ramenního kloubu je 105-115 stupňů.
Nadloktí: délka je asi 30/ kohoutkové výšky. Jeho sklon je cca 55-60 stupňů k horizontále a je bohatě osvaleno.
Lokty pokryté bohatou volnou kůží, nejsou příliš pevně přimknuty ke stěně hrudníku.
Předloktí: délka se téměř rovná délce nadloktí. Je zcela svislé se silnými kostmi a je opatřeno suchým dobře vyvinutým osvalením.
Zápěstí velmi široké, suché a bez otoků nebo zesílení, prodlužuje svislou linii předloktí.
Nadprstí je ploché a prodlužuje svislou linii předloktí. Jeho sklon kupředu k kpodložce je cca 70-75 stupňů. Jeho délka odpovídá zhruba 1/6 délky končetiny od země až k lokti.
Pánevní končetiny
Celkově musí být silné a robustní, v rovnováze s velikostí psa a takové, aby zaručovaly vydatný pohyb kupředu.
Stehno je dlouhé cca 1/3 kohoutkové výšky a se sklonem k horizontále cca 60 stupňů. Je široké se silnými, plasticky vystupujícími, ale jasně mezi sebou oddělenými svaly. Stehno a pánev svírají úhel cca 90 stupňů.
Lýtko poněkud kratší než stehno, sklon 50-55 stupňů. Silně vyvinuté kosti jsou opatřeny dobře viditelným osvalením.
Koleno: úhel mezi stehnem a holení je cca 110-115 stupňů.
Hlezno vzhledem k délce lýtka velmi dlouhé, jeho délka odpovídá zhruba 2,5/10 kohoutkové výšky. Případné paspárky se musí odstranit.
Tlapy
Hrudní končetiny: kulatá a velká s klenutými a dobře uzavřenými prsty. Polštářky jsou suché, tvrdé a dobře pigmentované. Drápy silné, zahnuté a tmavé.
Pánevní končetiny: menší než u hrudní končetiny, kulatá s dobře uzavřenými prsty. Polštářky suché a tvrdé, pigmentované. Drápy silné, zahnuté a tmavé.
Ocas
Široký a tlustý v nasazení, je silný a ke konci se lehce zužuje. Jeho délka dosahuje k hleznu, ale obvykle se kupíruje asi na 2/3 své délky. V klidu je nesen svěšený jako šavle, v pohybu se zvedne vodorovně nebo lehce nad úrpveň hřbetu.
Pohyb
Představuje jeden z typických znaků plemene. Při kroku se podobá kočkovitým šelmám jako u lva, pohyb je pomalý a připomíná medvěda. Při klusu je typický silný odraz vzadu a prostorný pohyb vpředu. Pes cválá jen zřídka. Obvyklý druh pohybu je krok a klus. Toleruje se mimochod.
Osrstění
Kůže silná, volná a bohatá po celém těle, především na hlavě, kde tvoří četné záhyby a vrásky, a na spodní straně krku, kde tvoří dvojitý lalok.
Srst lesklá, tvrdá a hrubá, hustá, všude stejné délky a stejnoměrně hladce přiléhající, tenká a nejvýše 1.5 cm dlouhá. Nesmí mít žádný náznak praporců.
Zbarvení
Přednost se dává šedé, olověné a černé, ale také hnědá, plavá a sytě žlutá (jelení červeň), někdy s malými bílými skvrnami na hrudi a špičkách prstů. Jakákoliv barva může být žíhaná. Barevné odstíny oříškově hnědá, holubí šedá a špinavě žlutá se tolerují.
Vady
Každá odchylka od výše uvedených bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru se stupněm odchylky.
Těžké vady:
Vyslovený předkus, ocas stočený jako chobot, velikost mimo uvedené meze.
Diskvalifikující vady:
podkus, vyslovená sbíhavost a rozbíhavost linie lebky a tlamy, nosní hřbet vydutý nebo vypouklý nebo silně zkrácený, celková depigmentace čenichu, oboustranná naprostá depigmentace očních víček, oči různých barev, šilhavost, absence vrásek, záhybů nebo laloku, ztráta ocasu nebo přílišné zkrácení, zalomení či znetvoření ocasu bez ohledu na to, zda se jedná o vadu vrozenou nebo získanou, velmi rozšířené bílé skvrny, bílé znaky na hlavě.
Poznámka
Psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku.
Knihy, odkazy ...
Moloss Club CZ
Ing. Kateřina Bečková
Havlíčkovo nám. 258, 334 01 Přeštice
Email: beckova@noise.cz
Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů