Komondor
(Komondor)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 53/1.1

Výška psi80cm
Výška feny70cm
Váha36-61kg
Země původu
Maďarsko
Celkový vzhled
Impozantní pes, jehož charakterizuje robustnost, odvaha, poutavý vzhled a krásné tělesné tvary. Celkově velký, svalnatý a kostnatý pes, budící strach.
Velikost
Čím větší, tím lepší. Psi musí být v kohoutku vysocí nad 65 cm, feny nad 55 cm.
Povaha
Odvážný, statečný a nesmírně oddaný. Pokorný vůči svému pánovi, ale napadne každého cizince a každý odpor ho činí ještě zuřivějším. Jeho zlobu uklidní jen laskání. Tyto vlastnosti ho činí způsobilým splnit podmínky nejen jako ovčáka, ale ještě spíše hlídače a obránce, zejména tam, kde stádo tráví větší část roku pod širým nebem, bez přístřeší. Zahání dravá zvířata s velkou odvahou a proti cizím psům a šelmám prokazuje nevídanou neohroženost.
Hlava a lebka
Je pokryta dlouhou srstí, takže jsou zřejmé jenom linie obrysu lebky, a tím vyhlíží poněkud krátce. Proto je také čelní partie poněkud široká. Je-li srst sčesána, jeví se lebka oblejší. Stop je mírný, čenich je poněkud kratší než lebka, je rovný a z větší části pokrutý dlouhou srstí. Čenich není zúžen, nýbrž tupě ukončen, aniž se zpředu jeví stlačený.
Nos silný a nekončí špičatě. Nozdry široce otevřeny. Přední část je tupá. Kůže na nose je černá.
Oči
Věrného výrazu, střední velikosti, mandlového tvaru, nepříliš vpadlé. Jsou obklopeny dlouhou srstí, zježenou všemi směry. Barva oka je tmavohnědá nebo ještě tmavší. Světlá barva oka je nežádoucí. Namodralá duhovka má za následek diskvalifikaci. Lem víček je břidlicově šedý.
Uši
Jsou nasazeni dosti nízko na hlavě, spadají ke stranám a poněkud odstávají. Jsou střední velikosti, na vnější straně pokryty dlouhou srstí.
Morda
Pysky jsou dobře přilehlé k trupu, který úplně překrývají. Jsou černé nebo ocelově šedé barvy, skleslé v koutcích.
Čelisti se silnými bílými zuby uzavírají tlamu a doléhají bezvadně na sebe.
Nos je černý. Psi s čenichem masové barvy se vyřazují z chovu; s čenichem tmavohnědým nebo břidlicově šedým nejsou nežádoucí, mohou však být přechodně přijati do chovu.
Krk
Robustní, pokrytý dlouhou srstí, vyhlíží krátký, ale je střední délky. Je nesen téměř vodorovně a nesmí mít lalok.
Hrudní končetiny
Sloupovité, v mírně širokém postoji odpovídajícím šířce hrudi. Dobře osvalené, z kterékoli strany úplně rovné. Horní partie končetin jsou dobře přilehlé k tělu, lokty nesmějí odstávat. Jsou stejnoměrně pokryty splývající srstí.
Trup
Je charakterizován zejména prostorným hrudním košem, který je hluboký, se žebry přiměřeně klenutými. Hruď je mohutná a široká. Kohoutek je nevystouplý, přechází v šíji. Rozmezí mezi kohoutkem a hřbetem je poměrně dlouhé. Hřbet nesmí být prosedlý ani vypouklý, má být - stejně jako bedra - dostatečně široký. Záď široká, svalnatá a mírně skleslá. Břicho široké, mírně vtažené.
Pánevní končetiny
Kostnaté, silně osvalené a stejnoměrně pokryté dlouhou srstí, splývající v plstnatých pramenech. Nesmějí být postaveny pod tělem ani příliš posunuty nazad. Musí být dobře zaúhleny a vykazovat dobrý široký postoj.
Tlapy
Sevřené, dosti široké. Zadní jsou silnější než přední, jsou pokryty dlouhou srstí. Drápy černé nebo břidlicově šedé. Chodidla černá, pružná, tvrdá.
Oháňka
Svislý, na konci ve výši hlezen prohnutý vzhůru. Pokrytý dlouhou srstí, v klidu splývající až k zemi. Je-li pes vzrušen, zvedne ocas až po hřbetní linii. Ocas nesmí být zkrácen.
Osrstění
Dlouhá, huňatá, se sklony k plsnatění. Vlnovitá, hustá a na různých částech těla různé délky. U zvířat, která nejsou česána, zplstí srst v plotny na předních nohách, prsou, na břiše, na zádi, na stehnech a ocasu. Čím více pletencůů, tím lépe. Na hlavě je mírně dlouhá a prodlužuje se směrem dozadu. Na ocase dosahuje největší délky. Nejkratší je na hlavě a tlapách. Příliš kadeřavá srst je nežádoucí.
Zbarvení
Barva srsti je bílá, jiná není přípustná.
Vady
Světlý nebo masově zbarvený nos, namodralé nebo tzv. skleněné oko, malé, vysoko nasazené ucho, hladká srst na hlavě a tlapách, skvrnité zbarvení, silně zdvižený ocas.
Knihy, odkazy ...
Komondor klub
Renata Stradová,
Sluštice 7, 250 84 Sibřina
Osobní stránky, presentace:
KIRÁLY PUSZTA


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů