Irish Setter
(Irský setr)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 120/7.2.2

Výška psi62-66cm
Výška feny57-61cm
Váha27-32kg
Země původu
Velká Británie
Celkový vzhled
Ušlechtilý typ běžce, mírného výrazu.
Hlava a lebka
Hlava má být dlouhá a suchá, nikoliv úzká, krátká nebo hrubá okolo slechů. Lebka je mezi slechy oválná a svědčí o nadbytku prostoru pro mozek, týlní hrbol je dobře vyznačen. Obočí jsou zdvižená, zdůrazňující čelní vrub. Morda je hlubší, u konce téměř kvadratická. Od čelního sklonu ke špičce čenichu má být dlouhá, nozdry široké a čelisti téměř stejně dlouhé, pysky nikoli převyslé. Barva nosu je tmavě mahagonová, tmavě ořechová nebo černá.
Chrup
Pravidelně rozložený, bez předkusu a podkusu.
Oči
Barvy ořechově hnědé nebo tmavohnědé a nemají být příliš velké.
Uši
Střední velikosti, tenké, nízko vzadu nasazené. Visí v úhledných záhybech, přiléhají těsně k hlavě.
Krk
Středně dlouhý, hodně svalnatý, avšak nikoli příliš silný, mírně klenutý, bez jakýchkoli kožních záhybů.
Trup
Souměrný, s pružnými, dobře klenutými žebry, která poskytují plicím dostatek prostoru. Bedra svalnatá, mírně klenutá.
Hrudní končetiny
Lopatky jsou dlouhé, šikmo vzad položené, horní zakončení lopatek má být jemně modelováno. Hruď má být pokud možno hluboká, zpředu poněkud užší. Přední běhy mají být rovné a svalnaté, s dobře vyvinutými kostmi, loktu nízko uložené, aby nebránily v pohybu, nesmějí být vbočené ani vybočené.
Pánevní končetiny
Široké a výkonné, od boků k hleznům dlouhé a svalnaté. Zánártí jsou krátká a silná. Kolenní a hlezenní klouby dobře zaoblené a zaúhlené a nesmějí být ani vbočeny ani vybočeny.
Tlapy
Malé, hodně pevné, se silnými, dobře vázanými a klenutými prsty.
Ocas
Středně dlouhý, přiměřeně k velikosti psa, nasazený poněkud níže. U kořene je silný a zužuje se až do špičky. Má být nesen pokud možno na úrovni nebo pod úrovní hřbetu.
Osrstění
Srst na hlavě, přední části běhů a na koncích slechů má být krátká a jemná. Na ostatních částech těla a běhů středně dlouhá, hladká, bez jakékoli kadeřavosti a vlnitosti. Srst na horní části slechů má být dlouhá a hedvábná, na zadní straně předních i zadních běhů dlouhá a jemná. Dostatek husté převislé srsti na slabinách může pokračovat po hrudi a krku. Tlapky jsou mezi prsty dobře osrstěny. Ocas má úhlednou vlajku středně dlouhé srsti, která se postupně ke konci krátí. Všechna srst je co nejvíce hladká a rovná.
Zbarvení
Sytě kaštanové bez nejmenší stopy po černé. Bílá barva na hrudi, pod krkem nebo na prstech, malá hvězda na čele, úzký proužek na nose nejsou na závadu.
Vady
Těžká, hranatá nebo klínovitá hlava se zploštělou lebkou, vyznačeným čelním sklonem, mohutným čenichem a převislými pysky. Dále vadný chrup a zuby nažloutlé barvy.
Knihy, odkazy ...
Bielfeld, H.: Setr, Bratislava, Art Area, 1997
SP3/99 str.13-17
Český pointer a setter klub
J.Němec,
8. května 9, 140 02 Lovosice, 0419/3026
Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů