Grosser Schweizer Sennenhund
(Velký švýcarský salašnický pes)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 58/2.3

Výška psi65-72cm
Výška feny60-68cm
Váhakg
Země původu
Švýcarsko
Celkový vzhled
Tříbarevný statný pes silné kostry a dobrého osvalení. Přes svoji hmotnost a velikost prokazuje vytrvalost a dobrou pohyblivost.
Charakteristika
Původně hlídací a tažný pes, dnes také pes doprovodný, obranářský a rodinný.
Povaha
Jistý, pozorný, ostražitý a nebojácný v běžných každodenních situacích. Dobromyslný a přítulný ke známým osobám, sebejistý vůči cizím, středního temperamentu.
Hlava a lebka
Hlava přiměřené mohutnosti, odpovídající tělu, ale ne těžká. Hlava psa je silnější a výraznější než feny. Lebeční partie plochá a široká. Na stopu začínající střední čelní rýha probíhá vzhůru.
Oči
Mandlového tvaru, středně velké, ani hluboko uložené, ani přespříliš vystupující. Barvy lískového ořechu až kaštanově hnědé, bystrého, přátelského výrazu. Víčka dobře přiléhají.
Uši
Středně velké, tropjúhelníkového tvaru a poměrně vysoko nasazené. V klidui přiléhající ploše k hlavě, při pozornosti směřují dopředu. Zevnitř i zevně dobře osrstšné.
Morda
Čenich černý, nosní hřbet rovný, bez středového žlábku. Morda silná, delší než hluboká, ne špičatá jak při pohledu shora, tak i z boku. Pysky méně vyvinuté, přiléhající, černé barvy. Chrup co dopočtu zubů plný.
Krk
Silný, svalnatý, spíše kratší a zavalitý, bez laloku.
Trup
Poměr délka těla a výška je 10:9, hřbet silný a rovný. Bedra široká a silně osvalená. Záď dlouhá a široká, spadající v mírném zaoblení. Hrudník mohutný a široký, dosahující až k loktům. Hrudní koš kulatě oválného tvaru, nesmí být plochý, ale také ne sudovitý. Předhrudí dobře vyvinuté, nápadně široké. Břicho a slabiny jen málo vytažené.
Hrudní končetiny
Postavení spíše široké, při pohledu zepředu jsou rovné a souběžně stojící. Lopatka dlouhá, mohutná, šikmo uložená, dobře přiléhající k hrudníku a dobře osvalená, svírající s ramenemnepříliš tupý úhel. Předloktí tvořené silnými kostmi, rovné. Nadprstí pevné, při pohledu zepředu rovné, ze strany téměř kolmo stojící.
Pánevní končetiny
Při pohledu zezadu rovné, nepříliš úzké. Nárty a tlapy nesmí být ani vybočené ani vbočené. Vlčí drápky musí být odstraněny. Stehno poměrně dlouhé, při pohledu ze strany s poměrně dlouhým bércem, v kloubu kolenním tvořící zřetelný tupý úhel. Stehna a bérce široké, mohutné a dobře osvalené. Hleznový kloub silný a dobře úhlený.
Tlapy
Mohutné, rovněvpřed směřující, dobře uzavřené s výrazným klenutím prstů a silnými drápy.
Ocas
Poměrně těžký, dosahující až ke hleznům. V klidu svěšený. Při pozornosti a pohybu výše a poněkud zahnutě nesený, alůe nikdy ne prstencovitě stočený nebo spadající přes hřbet.
Pohyb
Prostorný a rovnoměrný pohyb při všech druzích chodů. Výrazné a volné vykročení vpředu a dobrý kmih ze zádi. Při klusu jak při pohledu zepředu, tak i zezadu přímočaré vedení končetin.
Osrstění
Krátkosrsté, s hustými, středně dlouhými pesíky a s hustou, pokud možno tmavošedě až černě zabarvenou podsadou. Krátké pesíky jsou přípustné, pokud je v srsti i podsada.
Zbarvení
Základní barva je černá s hnědočerveným pálením a bílými symetrickými znaky. Hnědočervená barva se zozprostírá mezi základní černou barvou a bílými znaky na tvářích a nohou, ale je také nad očima, na vnitřní straně ušních boltců, na předhrudí a na spodní straně ocasu. Bílé znaky se nacházejí na hlavě (lysina), na mordě, na hrdle se souvisejícím pokračováním na předhrudí a spodnístraně hrudníku, na tlapách a špičce ocasu. Mezi lysinou a červenohnědými znaky nad očimamá vždy zůstatproužek černé srsti. Bílá týlní skvrna nebo bílý prstenec na krku se tolerují.
Vady
Poznámka
Knihy, odkazy ...
SP11/98 str.13-17
Klub švýcarských salašnických psů
Petr Němec
Lieberzeitova 27, 614 00 Brno, 05/570226
Osobní stránky, presentace:
ASTAPE


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů