Epagneul nain continental
Malý kontinentální španěl
Návrat na hlavní stránku
FCI: 77/9.9

Výškapřibližně
28cm
Váha1.kat. 1,5-2,5kg
2.kat. 2,5-4,5kg psi
          2,5-5kg feny
Země původu
Francie - Belgie
Celkový vzhled
malý společenský španěl, harmonické a souměrné stavby těla, s dlouhou hedvábnou srstí. Jedinci menší kategorie jsou i v kohoutku nižší, hlava bývá více zakulacena, čenich kratší, oči vystouplejší. Větší jedinci bývají kolem 28 cm k.v. s vyšší hmotností, čelní sklon je někdy méně výrazný, čenich delší, mozkovna správně utvářená a oči dobře uloženy. Čenich u obou typů je vždy kratší než lebka. Ideální trpasličí španěl se pohybuje okolo 26 cm k.v. a v rozmezí okolo 3 kg, tak, aby se jasně distancoval od čivavy na jedné a kavalír king Charles španěla na druhé straně.
Charakteristika
jde o živého, půvabného psíka hrdého vystupování, veselé a příjemné povahy španělů, bez známek hysterie, bázlivosti či agresivity. Velmi rád a ochotně se učí, je velmi vnímavý a poslušný, vhodný i pro začátečníka. Jedinci od 26 cm k.v. jsou vynikající pro výcvik v agility.
Povaha
Je noblesní a citlivý, nesnese tvrdé zacházení, je velmi vázán na lidskou společnost. Rád se mazlí, není vhodný k držení v kotci, kde psychicky strádá.
Hlava a lebka
harmonicky úměrná k tělu a proporcionálně lehčí a kratší než u španělů velké a střední postavy. Lebka je mezi ušima jen lehce zakulacena, v žádném případě jablkovitá jako u čivavy. Je zřetelně odsazena od čenichu (stop), někdy s náznakem středové rýhy. Čenich je kratší než lebka, poměr činí 1:2, u větších jedinců 2:3. Je jemně modelovaný, štíhlý, z boku nepříliš vyhloubený, nosní hřbet je rovný.
Oči
jsou velmi důležité pro typický výraz papillona a phalena. Jsou poměrně velké, široce otevřené a lehce mandlového tvaru, nevystupují.
Žádoucí je tmavá barva oka.
Uši
jsou nejdůležitějším znakem odlišujícím obě variety.
Papillon:
jsou nasazeny vysoko, boltce široce rozevřené do stran směřující, svírají k čelu úhel 45 stupňů. Nesmí být špičaté, připomínající špice, ale ani příliš zaoblené, špička ucha je lehce zaoblena, boltec je tenký, ale pevný, chrupavka se ke konci boltce nesmí ztenčovat. Vnitřní strana ucha je pokryta jemnou, lehce zvlněnou srstí, která přesahuje okraj, vnějšek ucha je porostlý velmi dlouhou srstí tvořící třásně, což je nezbytné pro charakteristický výraz motýla.
Phalene:
v klidu nasazeny vysoko, značně nad linií očí, jsou převislé a dosti pohyblivé, pokryté jemnou srstí, často velmi dlouhou.
Morda
Nos malý, zásadně černý, zaoblený, shora nepatrně zploštělý
Chrup dosti silný, s nůžkovým skusem, s plným počtem řezáků (6/6). V kategorii premolárů a molárů se může vyskytnout oligodoncie, častěji u menších zvířat, větší bývají plnochrupá.
Krk
středně dlouhý
Trup
Šíje mírně klenutá. Žebra dobře klenutá, hřbet pevný a rovný. Bedra jsou pevná a lehce klenutá, břicho mírně vtažené, hrudník dostatečně hluboký. Pes je mírně delší než vyšší.
Hrudní končetiny
jsou pevné, rovné a dosti štíhlé. Pes nemá působit dojmem vysokonohosti ani nemá stát na nízkých silných nohách. Normálně zaúhlené, rovnoběžné.
Pánevní končetiny
jsou pevné, rovné a dosti štíhlé. Pes nemá působit dojmem vysokonohosti ani nemá stát na nízkých silných nohách. Normálně zaúhlené, rovnoběžné.
Tlapy
Tlapky jsou dosti dlouhé, zaječího tvaru, porostlé srstí, která tlapku ještě opticky prodlužuje.
Ocas
nasazen vysoko, tak vysoko, aby hřbet ještě zůstal rovný. Při afektu je nesen nad hřbetem, špičkou se smí dotýkat zad, nesmí však být zatočený nebo na zádech ploše ležící. Je bohatě osrstěný, praporce přepadávají přes hřbet.
Pohyb
psík se nese hrdě, jeho pohyby jsou volné, elegantní a lehké.
Osrstění
je jedním z nejtypičtějších znaků a ozdobou papillona i phalena. Srst nesmí mít podsadu, je bohatá, lesklá, lehce zvlněná, nikoliv však kadeřavá! Středně dlouhá srst je na trupu, prodlužuje se do délky na spodní straně břicha, pod krkem, na zadních končetinách, kde tvoří kalhotky, na předních praporce, významné délky dosahuje na ocase a uších.
Zbarvení
přípustná je jakákoliv barva na bílém podkladě, čím více bílé barvy, tím lépe. Žádoucí je pravidelná bílá lysina od čenichu po týlní hrbol. Oční víčka, nos a pysky jsou vždy černě pigmentovány. Převládající bílé zbarvení hlavy je chybou .
Vady
vylučující:
růžově skvrnitá nosní houba předkus a podkus trvale viditelný jazyk (který se po dotyku prstem nevtáhne zpět) kryptorchismus
ostatní:
plochá nebo jablkovitá lebka, stop příliš nebo nedostatečně vyznačený, malé oko, oko příliš kulaté, světlé, vypouklé nebo s viditelným bělmem, hledí-li pes před sebe, jiný než černý nos, přerušovaný pigment očních víček nebo pysků. Rozbíhavé nebo sbíhavé končetiny, paspárky. Ocas stočený nebo položený na hřbet (míněn sám ocas, nikoliv srst z něj spadající). Chudé osrstění, odstávající (s podsadou) nebo příliš měkké či hrubé, chybějící třásně na uších, pronesený nebo kapří hřbet Jiný úhel ucha než 45 stupňů, příliš malé nebo příliž úzké a špičaté ucho.
Poznámka
Knihy, odkazy ...
PPC 9/92
Chovatel 10/94
SP 1/98
Klub málopočetných plemen psů
Věra Obermajerová
Vinice 83, 277 41 Kly
nebo E-mail: gino@psizona.cz
Exotic klub
Mgr. Božena Ovesná
Smečenská 737, 272 04 Kladno
Osobní stránky, presentace:
Ferrucio von Rotmonten
Orion a Ken Babočka admirál - nabízím ke krytí 2 pejsky tohoto plemene
Zlatý krystal a Nový krystal - chovatelské stanice


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů