English Cocker Spaniel
(Kokršpaněl)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 5/8.2

Výška psi39-41cm
Výška feny38-39cm
Váha12,5-14,5kg
Země původu
Velká Británie
Celkový vzhled
Veselý, robustní, sportovní, dobře, vyvážený, kompaktní, měří v kohoutku přibližně jako délka těla. Velmi dobře osrstěný
Charakteristika
Veselá povaha se stále se pohybujícím proutkem vyjadřuje typickou radost z pohybu, především při sledování stopy, nebojácný.
Povaha
Jemný, srdečný a temperamentní.
Hlava a lebka
Souměrně vyvinutá morda je kvadratická, čelisti rovné. Čelní sklon je jasně vyznačen. Lebka a čelo mají být dobře vyvinuty, s dostatečným prostorem pro mozek, hlava čistě modelovaná, líce nikoliv plné. Nos má být dostatečně široký a dobře vyvinutý, aby poskytoval psu vynikající čichový smysl.
Oči
Plné, kulaté, nikoli však vystupující. Oříškově nebo hnědě zbarvené, v souladu s barvou srsti, ušlechtilého a inteligentního výrazu, s jasným pozorným a veselým pohledem.
Uši
Svislé, nízko nasazené, jemné a nepřesahující délkou špičku čenichu. Jsou hustě porostlé dlouhou hedvábnou srstí, jež má být rovná a nemá se kroutit neb kadeřit.
Krk
Dlouhý a svalnatý, dobře nasazený do šikmo položených lopatek.
Trup
Kompaktní, pevně vázán, působí dojmem koncentrované síly a neochabující výkonjosti. Krátký, neobyčejně silný a pevný hřbet v poměru k velikosti a hmotnosti psa se směrem k prutu mírně svažuje.
Hrudní končetiny
Lopatky šikmé, dobře utvářené, hrudník hluboký a dobře vyvinutý, avšak nikoliv příliš široký a kulatý, aby neomezoval volnost pohybu a předních běhů. Běhy rovné s dobře vyvinutými kostmi, náležitě osrstěné. Mají být dostatečně krátké pro soustředění síly, nikoliv však tak krátké, aby byly na úkor výkonu, který lze od tohoto sportovního psa malého růstem očekávat.
Pánevní končetiny
Širocce postavené, dobře zaúhlené a velmi svalnaté. Kosti zadních běhů musí být náležitě vyvinuté, běhy dobře osrstěné, rovné a úměrně krátké pro soustředění síly, nikoliv však natolik, aby trpěla jejich výkonnost.
Tlapy
Pevné, kulaté, podobné kočičím. Nesmějí být příliš velké, ploché a měkké.
Ocas
Je charakteristickým ukazatelem ušlechtilosti u všech španělů. Nízko nasazený prut u lehčího živějšího kokra může být nesen výše než u ostatních druhů španělů. Nikdy jej však nesmí nést vztyčený, spíše v linii s hřbetem, a čím níže, tím lépe. Při práci má být prut u tohoto nejchytřejšího a nejveselejšího člena rodiny španělů v neustálém pohybu. Nemá být příliš zkracován.
Osrstění
Srst je přiléhavá a hedvábná, nikdy drsná nebo vlnitá, dostatečně řásnitá, nikoliv však příliš bohatá, nikdy kadeřavá.
Zbarvení
Barva srsti může být rozličná. U jednobarevných jedinců není, s výjimkou odznaku na hrudi, přípustná bílá.
Vady
Hrubá lebka, slabé kosti, kadeřavá srst, strmé lopatky, otevřené tlapky, nesprávné pohyby, slabá záprstí, vysoko nesený prut, nevyvinutý čelní sklon, světlé oko.
Knihy, odkazy ...
SP1/98 str. 17-18
Osobní stránky, presentace:

CODEX KATMIR BOHEMIA - osobní stránky šampiona, fotogalerie, výsledky výstav
z Lesních chalup chov.stanice
z Fusberku chov.stanice
From Moonlight Valley chov.stanice
Golden Janyt


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů