English Setter
(Anglický setr)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 2/7.2.2

Výška psi65-68cm
Výška feny61-65cm
Váha25-30kg
Země původu
Velká Británie
Celkový vzhled
Pes střední velikosti, ladných linií, aelegantního vzhledu a pohybu.
Charakteristika
Velmi vyvinutý loveckým pudem.
Povaha
Mimořádně přítulný pes mírné povahy.
Hlava a lebka
Hlava má být dlouhá a přiměřeně suchá s výrazným stopem. Lebka mezi slechy oválná s dobře vyznačeným temenním hrbolem, což svědčí o dostatku prostoru pro mozek. Barva čenichu má být černá nebo podle barvy srsti.
Oči
Jasné, mírného a inteligentního výrazu, ořechově hnědé barvy. Čím tmavší, tím lepší.
Uši
Středně dlouhé, nízko nasazené, visí v úhledných záhybech přiléhavě k lícím.
Morda
Morda je hlubší, téměř kvadratická. Vzdálenost od čelního sklonu ke špičce čenichu se má rovnat vzdálenosti od temenního hrbolu ke stopu. Široké nozdry, čelisti jsou téměř stejně dlouhé, pysky nemají být příliš převyslé. Čelisti mají být silné s pravidelným úplným nůžkovým skusem, tj. horní zuby mají pevně přiléhat ke spodním a mají být v pravém úhlu k čelisti.
Krk
Dostatečně dlouhý, štíhlý a dobře osvalený. Za hlavou klenutý a dobře osvalený. K plecím je silnější a velmi svalnatý, avšak bez jakýchkoliv kožních záhybů nebo laloků a má mít vznosný vzhled.
Trup
Střední délky, hřbet krátký a rovný s dobře klenutými žebry. Hrudník je dostatečně hluboký a široký mezi lopatkami.
Hrudní končetiny
Dlouhé a šikmo nazad uložené plece. Silná a svalnatá předloktí s pevnými kostmi a s nízko uloženými lokty. Nadprstí jsou krátká, dobře osvalená a rovná.
Pánevní končetiny
Bedra široká, lehce klenutá, silná a svalnatá, s dobře vyznačenými kyčlemi. Kolenní klouby jsou dobře zaúhlené a pevné, stehna a lýtka od kyčlí k patním kloubům dlouhá.
Tlapy
Uzavřené a mohutné, bez paspárků, rovně se středem trupu postavené. Prsty klenuté, delší střední prsty nejsou chybou. Drápy světlé až tmavě šedé. Polštářky tlapek rovněž dobře utvářené.
Ocas
Nasazen téměř v jedné linii s hřbetem, středně dlouhý, nikoliv zahnutý nebo přetočený, avšak mírně prohnutý nebo šavlovitý, nemá mít sklon vytáčet se vzhůru. Je prorostlý dlouhou srstí, tvořící vlajku, která nemá začínat hned od kořene, ale kousek dál, ke středu ocasu se vlajka prodlužuje a pak se opět postupně zkracuje ke špičce ocasu. Srst vlajky je dlouhá, lesklá, měkká a hedvábná, lehce zvlněná, nikoliv však kadeřavá.
Osrstění
Srst od temene hlavy až do výše slechů a po celém těle má být mírně vlnitá, dlouhá a hedvábná. Na zadní části stehen srst tvoří kalhotky a na zadní straně předních běhů praporce.
Zbarvení
Barva může být černobílá, žlutobílá, játrově hnědobílá a může být i tříbarevné zbarvení (tricolor), tj. bílá s černou a tříslovou. Přednost se dává jemně stříkané skvrnitosti před velkými barevnými plotnami.
Knihy, odkazy ...
Český pointer a setter klub
Horák Pavel
Strojnická 1495, 516 01 Rychnov n. Kn.
Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů