Dalmatinac
(Dalmatin)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 153/6.3

Výška psi55-61cm
Výška feny50-58cm
Váha24-27kg
Země původu
Dalmácie - Chorvatská republika
Charakteristika
Dalmatin je nápadně tečkovaný, silný, svalnatý a živý pes. Je symetrický ve svých tvarech, bez hrubosti a těžkopádnosti a schopný pohybovat se velkou vytrvalostí.
Povaha
Příjemná a přátelská povaha, není bázlivý či zdrženlivý, bez známek nervozity a agresivity.
Hlava a lebka
Hlava je dostatečně dlouhá, lebka je plochá, nejširší mezi ušima, v lících dobře utvářená. Hlava má mít zřetelný stop. Vrásky jsou nežádoucí. Čenich je dlouhý a silný a nesmí špičatě vybíhat. Pysky mají přiléhat těsně k čelisti a nemají být převyslé. Nosní houba je u černě tečkovaného rázy vždy černá, u hnědě tečkovaného rázu odpovídá hnědé barvě teček.
Oči
Mají být středně velké a mírně od sebe posazené, kulaté, jasné, jiskrné, s inteligentním výrazem. U černě tečkovaného rázu musí být oči tmavé, u hnědě tečkovaného rázu jantarové. Oční víčka u černě tečkovaných úplně černá, u hnědě tečkovaných úplně hnědá.
Uši
Uši jsou vysoko nasazené, střední velikosti s poměrně široké v nasazení. Jsou nesené těsně u hlavy, zužují se až k jejich zakulacené špičce. Mají tenkou a jemnou strukturu a jsou dobře tečkované.
Morda
Silné čelisti s dokonalým, pravidelným a plným chrupem s nůžkovým skusem.
Krk
Má být středně dlouhý, dobře klenutý a lehký. Směrem k hlavě se má krk zužovat, je zcela bez laloků.
Trup
Hrudník má být hluboký a prostorný. Žebra jsou dobře klenutá, kohoutek dobře utvářený. Hřbet je silný a rovný, bedra silně osvalená a lehce klenutá.
Hrudní končetiny
Plece mají být mírně šikmé, dobře utvářené a svalnaté. Lokty musí přiléhat těsně k trupu. Končetiny jsou zcela rovné, se silnými kostmi a elastické.
Pánevní končetiny
Svaly silně vyvinuté a dobře znatelné. Kolenní klouby dobře úhlené. Hlezno lehce úhlené. Při pohledu zezadu jsou končetiny rovnoběžné.
Tlapy
Kulaté, pevné s dobře klenutými prsty (kočičí tlapky). Polštářky kulaté, tuhé a elastické. Drápy jsou černé nebo bílé u černě tečkovaného rázu, případně hnědé či bílé u hnědě tečkovaných.
Oháňka
Dosahuje přibližně k patnímu hrbolu, je silný u kořene a směrem ke konci se rovnoměrně ztenčuje. V žádném případě není hrubý. Ocas nemá být nesen ani příliš nízko, ani příliš vysoko. Je lehce otočen vzhůru, ale v žádném případě není zkroucený. Tečky jsou žádoucí.
Pohyb
Pohyb má být volný, pravidelný, plný síly, rytmický s dlouhým krokem. Při pohledu zezadu se pohybují končetiny rovnoběžně, zadní končetiny ve stopě předních. Krátké kroky a pádlování jsou chybné.
Osrstění
Krátká, tvrdá, hustá, hladká a lesklá.
Zbarvení
Základní barva je čistě bílá. Sytě černé tečky u černě tečkovaných a játrově hnědé u hnědě tečkovaných. Tečky nemají splývat. Mají být kulaté a dobře rozdělené. Velikost má být 2-3 cm v průměru. Tečky na hlavě, na ocase a na končetinách mají být menší.
Vady
Každá odchylka u výše uvedených bodů musí být považována za vadu, jejíž hodnocení by mělo být přímo úměrné jejímu stupni.
Vady vyřazující z chovu:
Plotna, monokl, trojbarevnost, (citronové nebo bronzové zbarvení), modré a břízově bílé oči, zjevný předkus podkus, hluchota, entropium, výrazně bojácné a agresivní chování.
Poznámka
Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí plně v šourku.
Knihy, odkazy ...
SP3/97 str.23-30
Findejs, J.: Dalmatin, Praha, Cesty, 1995
Dalmatin klub CZ
Mgr. Dagmar Coubalová
Komenského 274, 435 11 Lom u Mostu
035/7745020, dasa.coubalova@post.cz
Osobní stránky, presentace:
dalmatians
Denny - stránky puntíkatého ďáblíka, 101 a 102 dalmatinů jste již viděli, tak se podívejte na toho mého 103.
Sanátana Atmá
ZE SULICKÉ TVRZE
Royal Hermelin


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů