Deutscher Spitz
(Německý špic)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 97/5.4

Výška Vlčí špic/keeshond: 49 cm +/- 6 cm.
Velký špic: 46 cm +/- 4 cm.
Střední špic: 34 cm +/- 4 cm.
Malý špic: 26 cm +/- 3 cm.
Trpasličí špic/pomeranian: 20 cm +/- 2 cm.
VáhaKaždá velikostní varianta německého špice má mít hmotnost odpovídající její výšce.
Země původu
Německo
Celkový vzhled
Špicové vynikají krásnou srstí, jež díky bohaté podsadě odstává od těla. Zvláště nápadný je mohutný límec kolem krku připomínající hřívu a huňatě obrostlý ocas hrdě nesený nad hřbetem. Hlava podobná lišce s bystrýma očima, zašpičatělýma malýma blízko sebe stojícíma ušima, dodává špicovi jeho tolik typické smělé vzezření.
Charakteristika
Povaha
Německý špic je stále ostražitý, živý a mimořádně fixovaný na svého majitele. Je velmi učenlivý a lehce vychovatelný. Jeho nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a dvůr. Není ani bázlivý ani agresivní. Odolnost vůči počasí, pevná stavba těla a dlouhověkost jsou jeho nejznamenitějšími vlastnostmi.
Hlava a lebka
Hlava špice je středně velká, při pohledu shora je vzadu nejširší a zužuje se klínovitě až ke špičce nosu. Stop mírně vyvinutý až zdůrazněný, nikdy ne náhlý. Líce jsou měkce zaoblené, ne vystouplé.
Oči
jsou středně velké, mandlového tvaru, poněkud šikmo uložené, tmavé barvy. Okraje víček jsou u všech barevných rázů černě pigmentovány, u hnědých špiců tmavé hnědé.
Uši
Malé uši jsou relativně blízko u sebe nasazené a trojúhelníkovitě zašpičatělé. Jsou neseny vždy vzpřímeně s tuhými špičkami.
Morda
Nos je kulatý, malý a čistě černý. U všech hnědých špiců je tmavě hnědý. Čenich není příliš dlouhý, ani hrubý ani zašpičatělý a je v proporcionálně vhodném poměru k lebeční části (u vlčího špice/keeshonda, velkého špice a středního špice cca 2:3, u malého a trpasličího špice/pomeraniana cca 2:4). Pysky: Pysky nejsou převislé, pevně přiléhají a netvoří ke koutkům záhyby. U všech barevných rázů jsou černě pigmentovány, u všech hnědých špiců hnědé. Čelisti jsou normálně vyvinuty a vykazují plnocenný nůžkový skus s 42 zuby dle zubního vzorce, přičemž horní řada řezáků přesahuje bez meziprostoru přes dolní čelist a zuby stojí v čelisti kolmo. U malých a trpasličích špiců/pomeranianů jsou tolerovány malé ztráty premolárů. Klešťový skus je u všech špiců přípustný.
Krk
Středně dlouhý krk je nasazen na plecích široce, v šíji je lehce klenutý, netvoří lalok a je osrstěn hřívovitým límcem.
Trup
Poměr kohoutkové výšky k délce psa je 1:1
Horní linie začíná na špici vzhůru nesených vztyčených uší a přechází v měkkém oblouku v krátký rovný hřbet. Huňatý překlopený ocas, který částečně překrývá hřbet, zaobluje siluetu. Vysoký kohoutek neznatelně přechází v pokud možno krátký, rovný, pevný hřbet.
Bedra krátká, široká, silná.
Záď je široká a krátká, nikdy spadající.
Hrudník je dostatečně hluboký hrudník je dobře klenutý, přední fronta je dobře vyvinutá. Hrudní koš zasahuje pokud možno co nejdále dozadu, břicho je pouze mírně vtaženo.
Hrudní končetiny
Obecně: Přímá, spíše široká fronta. Plece jsou dobře osvalené a pevně spojené s hrudním košem. Lopatka je dlouhá a leží šikmo vzad. Přibližně stejně dlouhé rameno s ní svírá úhel asi 90 stupňů. Loketní kloub je silný, přilehlý k hrudníku a ani vtočený ani vytočený. Předloktí je středně dlouhé, v poměru k trupu statné a zcela rovné, s dobrými praporci na zadní straně. Nadprstí silné, středně dlouhé nadprstí svírá úhel cca 20 stupňů ke svislé rovině.
Pánevní končetiny
Obecně: Pánevní končetiny jsou velmi dobře osvalené a až po hlezenní kloub bohatě osrstěné. Pánevní končetiny stojí rovně a paralelně. Kosti stehenní a holenní jsou přibližně stejně dlouhé. Kolenní kloub je silný, jen mírně zaúhlený a v pohybu není vytlačován ani ven ani dovnitř. Zánártí je středně dlouhé, velmi silné a je kolmo postavené.
Tlapky
Přední tlapky jsou pokud možno malé, kulaté, s dobře vedle sebe ležícími a dobře klenutými prsty, tzv. kočičí tlapky. Drápky a polštářky jsou u všech barevných rázů černé, u všech hnědých špiců tmavohnědé.
Tlapky pánevních končetin jsou pokud možno malé, kulaté, s dobře vedle sebe ležícími a dobře vyklenutými prsty, tzv. kočičí tlapky. Polštářky jsou drsné. Barva drápů a polštářků je pokud možno tmavá.
Ocas
Ocas je vysoko nasazen, je středně dlouhý, hned u kořene se stáčí vzhůru a dopředu přes hřbet. Leží pevně na hřbetě. Je velmi huňatě osrstěn. Dvojitá smyčka na jeho konci je přípustná.
Pohyb
Němečtí špicové se pohybují při dobrém posunu přímo, plynule a pružně.
Osrstění
Kůže na těle pevně přiléhá bez jakýchkoliv záhybů.
Němečtí špicové mají dvojité osrstění: dlouhé, rovné, odstávající pesíky a krátkou, hustou, vatovitou podsadu. Hlava, uši, přední strana hrudních i pánevních končetin a tlapky jsou osrstěny krátce a hustě (sametově), zbytek těla je porostlý dlouhou a bohatou srstí. Srst není zvlněná, kadeřavá či chundelatá, na zádech se nedělí do pěšinky. Krk a ramena pokrývá hustá hříva. Zadní stranu hrudních končetin porůstají pěkné praporce, pánevní končetiny od zádi až po hlezenní kloub jsou obrostlé bohatými kalhotami. Ocas je bujně osrstěný.
Zbarvení
Vlčí špic/keeshond: šedooblačná (vlkošedá)
Velký špic: černá, hnědá, bílá
Střední špic: černá, hnědá, bílá, oranžová, šedooblačná, jiná
Malý špic: černá, hnědá, bílá, oranžová, šedooblačná, jiná
Trpasličí špic/pomeranian: černá, hnědá, bílá, oranžová, šedooblačná, jiná
Černý špic: V osrstění černého špice musí být také podsada stejně jako kůže tmavě zbarvená a zbarvení povrchu musí být lakově černé bez jakéhokoliv bílého nebo jiného odznaku.
Hnědý špic: Hnědý špic má být stejnoměrně jednobarevně hnědě zbarven.
Bílý špic: Srst má být čistě bílá, bez jakéhokoliv, zvláště pak žlutavého nádechu, který se vyskytuje zvláště na uších častěji.
Oranžový špic: Oranžový špic má být pravidelně jednobarevný ve středním odstínu.
Šedooblačný špic: stříbrošedá s černými špičkami pesíků. Čenich a uši tmavě zbarvené, okolo očí výrazná kresba, sestávající z jemné černé linie, která probíhá šikmo od vnějšího očního koutku k dolnímu nasazení ucha a také čárkovaných linií a stínování, jež tvoří krátké, ale výrazné obočí. Hříva a oblast plecí světlé, hrudní a pánevní končetiny bez černých odznaků pod loktem resp. kolenem, s výjimkou lehkého čárkování přes prsty. Špička ocasu je černá, spodní strana ocasu a kalhoty světle stříbrné.
Jinak zbarvený špic: Pod označením jiné zbarvení spadají všechny barevné tóny, jako krémový, creme sable, orange sable, blac and tan a strakoš. Strakoši musí mít základní barvu bílou. Černé, hnědé, šedé nebo oranžové skvrny musí být rozděleny po celém těle.
Vady
Hrubé vady: Vady stavby těla. Příliš plochá hlava, vysloveně jablkovitá hlava. Masově zbarvený nos, pysky a oční víčka. U vlčích špiců/keeshondů, velkých a středních špiců vady zubů. Příliš velké a příliš světlé oči, mokvavé oči. Vady v pohybovém aparátu. Chybějící kresba u šedooblačných špiců. Vylučující vady: Neuzavřená fontanela. Předkus nebo podkus. Ektropium a entropium. Klopené uši. Zřetelné bílé skvrny u všech ostatních než bílých špiců.
Poznámka
Němečtí špicové jsou potomky psa rašelinného Canis Familiaris Palustris Ruthimeyer z doby kamenné a pozdějšího špice kolových staveb a jsou nejstarším psím plemenem ve Střední Evropě. Vyvinula se z něho četná další plemena. Za hranicemi německé jazykové oblasti jsou vlčí špicové nazýváni též keeshond a malí a trpasličí špicové pomeranian.
Knihy, odkazy ...
klub

Osobní stránky, presentace:

Chovatelská stanice Sandiré
REVOKA
LVÍ DOMOV
HLAVOLAM
Dobry pritel - Jsme smečka trpasličích špiců (pomeranienů) a bydlíme v domě s krásnou zahradou plnou nejroztodivnějších tajemství, které dráždí psí duši. A o tato tajemství se s Vami chceme právě tady podělit (ne tedy o všechny, například kde máme zahrabané naše kostičky Vam říkat nebudeme).


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů