Dobermann
(Dobrman)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 143/2.1.1

Výška psi68-72cm +-2cm
Výška feny63-68cm +-2cm
Váha pes40-45kg
Váha fena30-35kg
Země původu
Německo
Celkový vzhled
Středně velký, silný a svalnatý pes. Elegantními liniemi těla, hrdým a vzpřímeným držením, temperamentem a odhodlaným výrazem odpovídá ideálnímu vzoru psa normální tělesné stavby. Jeho stavba těla se zdá téměř kvadratická, zvláště u psů.
Charakteristika
Je vhodný pro výtečný domácí, doprovodný, obranný a služební pes. Pro svou inteligenci, vrozenou ostrost, výborný nos, ochotu k práci a poslušnost je snadno cvičitelný.
Povaha
Věrný, nebojácný, pevných nervů, pozorný, statečný.
Hlava a lebka
Má být od krku dobře viditelně odsazena. Z profilu a při pohledu shora odpovídá hlava dobrmana rovnému, tupému klínu. Kůže je napjata na kostech a plochých svalech, takže vzniká jemné (suché) modelování. Při pohledu zpředu a ze strany působí lebka ploše. Horní profil hlavy tvoří dvě rovnoběžně probíhající linie (nosní hřbet a čelo), který porušuje pod očima mělký čelní sklon (stop). Linie horního profilu hlavy stoupá od nosu až ktemeni. Linie čela spadá pak v lehkém zaoblení k lícím.
Oči
Středně velké, co nejtmavší. Pro hnědé a modré psy je dovoleno světlejší tónování, avšak oči a nos mají odpovídajícím způsobem působit tmavě.
Uši
Vysoko nasazené, vzpřímené, zastřižené v poměru k délce hlavy.
Morda
Nos je hluboký a široký, s napjatými pysky, činich černý. Bílý chrup je úplný (42zubů) a nůžkovitý. Příčná linie temena má při pohledu zpředu probíhat vodorovně, nemá se tedy svažovat k uším.
Krk
V poměru k tělu a hlavě dobré délky, suchý a svalnatý, jeho linie vystupuje z hrudního koše a plecí a je líbivě ohnuta. Držení krku je vzpřímené a ukazuje mnoho ušlechtilosti.
Trup
Hřbet je krátký a pevný. Kohoutek má být zvláště u psů dobře vyznačen a svou výškou a délkou určuje průběh hřbetní linie spadající k zádi. Bedra jsou dobře osvalená. Záď tvořená křížovými obratly je zakulacená, nikoli srázná. Lehce vyklenutá žebra sahající ještě pod loket, přičemž se musí přihlédnout k postavení ramena a plecí. Hloubka hrudníku musí být ve správném poměru k délce trupu a nemá být menší než 50% celkové výšky v kohoutku. Hruď je široká, vpředu zvláště vyznačená. Uyvářená tzv. předhrudí závisí na rukojeti hrudní kosti, která přesahuje dopředu ramenní kloub. Od konce hrudní kosti je břicho zřetelně vtažené, takže spodní linie trupu se jeví lehce nahozená. Feny mohou mít hřbet o něco delší než psi, poněvadž potřebují místo pro struky.
Hrudní končetiny
Kosti hrudních končetin jsou ze všech stran rovné, tj. kolmé k zemi a silné. Ranní kloub svírá s dlouhou, šikmo položenou lopatkou pravý úhel. Lopatka pevně přilehlá k hrudnímu koši, je dobře osvalená a přesahuje trnové výběžky hrudních obratlů. Loketní kloub tvořený ramenem a předloktím pevně přiléhá. Záprstí není vtočeno ani vytočeno. Přední tlapky jsou krátké a uzavřené. Prsty jsou klenuté (kočičí tlapka).
Pánevní končetiny
Stehna široká, silně osvalená a spojená s bércem a s čéškou silným kolenním kloubem. Toto zaúhlení činí asi 130 stupňů. Hlezna silná, rovnoběžná, svírají s nártem postaveným kolmo k zemi tupý úhel. Tlapky jsou jako u hrudních končetin krátké, klenuté a uzavřené. Paspárky jsou nepřípustné.
Pohyb
Pružný, elegantní, ohebný, volný a prostorný. Hrudní končetiny kmitají daleko vpřed. Zadní končetiny dodávají dalekým vykročením a pérováním žádoucí pohybovou sílu. Pes klade hrudní končetinu a protichůdnou pánevní končetinu takřka současně vpřed.
Osrstění
Srst je krátká, tvrdá a hustá. Těsně a hladce přiléhá.
Zbarvení
černé s pálením a hnědé s pálením , ostře ohraničeným a čistým pálením. Pálení se nalézá na čenichu, na pyscích, jako skvrna na lících a horních očních víčkách, na hrdle, dvě skvrny na hrudi, na záprstí a tlapkách, na vnitřní straně stehen, na řiti a na hrbolech sedacích kostí.
Vady
Klenutost nosního hřbetu nebo čela a lebečních kostí, příliš velký nebo příliš malý čelní sklon (stop), krátká těžká hlava (silné líce), špičatý čenich, silné pysky, příliš vysoko nebo příliš nízko nasazené uši, vady chrupu (méně než 42 zubů, podkus nebo předkus). Šilhavé, vypouklé nebo příliš hluboko vsazené oči. Krátký tlustý krk, volná kůže na hrdle, lalok. Slabá kostra, krátká, volná a strmá lopatka, vybočené lokty, sbíhavý nebo rozbíhavý (francouzský) postij, dlouhé, otevřené nebo měkké tlapky. Příliš dlouhý hřbet, proláklý nebo klenutý (kapří) hřbet, srázná záď, sudovitý hrudník, plochá žebra, nedostatečná hloubnka hrudníku, chybějící předhrudí, úzký hrudník. Špatné zaúhlení pánevních končetin, vybočená nebo vbočená hlezna (sudovitý nebo kravský postoj). Kryptorchismus. Klátivý, toporný, brodivý chod, mimochod. Dlouhá, měkká, vlnitá srst. Příliš světlé, ne ostře ohraničené, nečisté, začazené pálení, bílé odznaky, viditelná podsada. Bázlivá povaha, nervózní chování, zbabělost.
Knihy, odkazy ...
Richardson, J.: Dobrman, Bratislava, TIMY, 1997
SP4/99 str.18-21
Dobrman klub ČR
jednatel MSDK Karla Wallerová
J. Opletala 172, 738 02 Frýdek Místek
místopředseda : MVDr. Ivana Lupečková
Tyršova 3, 751 31 Lipník n.B., z_helstyna@volny.cz
Osobní stránky, presentace:
WENDY WIKY z Tomky - stránka venovaná dobermanke
Bryan Goldest Diamond - foto, rodokmen, úspěchy
BRETORRI a ze Slunečného vrchu
Pasecké údolí
DOBRMAN CZ
od Dvou lvů
BOHÉM PETER SEN


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů