Chinese Crested Dog
(Čínský naháč)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 288/9.4

Výška psi28–33cm
Výška feny23–30cm
Váhamax.5,5kg
Země původu
Čína
Celkový vzhled
malý, čilý, ušlechtilý pes se středně silnou až jemnou kostrou, hladkým tělem bez srsti (srst se nachází pouze na tlapkách, hlavě a ocasu) nebo tělem pokrytým měkkou „závojovitou„ srstí. U tohoto plemene se vyskytují dva různé typy: Deer typ - lehký, energický typ s jemnou kostrou a Cobby typ – hrubší, s těžším tělem a silnější kostrou.
Charakteristika
Povaha
veselý, nikdy zlý
Hlava a lebka
ušlechtilá, bez nadměrných vrásek. Vzdálenost od základny lebky ke stopu se rovná vzdálenosti od stopu ke špičce nosu. Hlava působí elegantně, výraz je bdělý. Lebka mírně zaoblená a protažená. Stop mírně, nikoli však nadměrně vyjádřený. Nos nápadný, úzký v souladu s mordou. Přípustné je jakékoliv zbarvení. Líce s čistými obrysy, jemné (ne silné) a ploché, zužující se do mordy. Chochol v ideálním případě začíná u stopu a po krku spadá do špičky. Preferuje se dlouhý a bohatý chochol, řídký je však přípustný.
Oči
natolik tmavé, aby se jevily černé. Bělmo není vidět vůbec, či jen v malém rozsahu. Oči jsou středně velké a posazené daleko od sebe.
Uši
nasazené nízko: nejvyšší bod základny ucha je v rovině s vnějším koutkem oka. Uši jsou velké a vztyčené, lemované srstí či nikoliv, s výjimkou labutěnek (powder puff) u kterých jsou přípustné klopené uši.
Morda
mírně se zužuje, nikdy však do špičky. Morda je úzká, bez převislých pysků. Pysky těsně přiléhající, tenké. Čelisti/chrup silné čelisti s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo postavené do čelistí.
Krk
tenký, bez volné kůže, dlouhý a ušlechtile se svažující do silných ramen. Při pohybu je nesen vysoko a mírně klenutě.
Trup
Tělo střední až dlouhé, pružné. Hřbet rovný. Bedra pevná. Záď správně oblá a osvalená. Hrudník dosti široký a hluboký, žebra nejsou sudovitá. Hrudní kost nevystupuje. Hruď dosahuje k loktům. Spodní linie mírně vtažená.
Hrudní končetiny
dlouhé a štíhlé, postavené pod tělem. Ramena čistá, úzká a dobře uložená vzad. Lokty těsně přiléhají k tělu. Nadprstí jemná, silná, téměř svislá.
Pánevní končetiny
postavené daleko od sebe. Úhlení zadní končetiny musí být takové, aby hřbet byl rovný. Kolenní ohbí pevná a dlouhá, plynule přecházející do hlezen. Hlezna nízko uložená.
Tlapy
výrazné zaječí tlapy, úzké a velmi dlouhé, s jedinečným protažením malých kostí mezi klouby, zejména u předních tlapek, které se jeví tak, jako by měly zvláštní kloub. Drápy jsou středně dlouhé, jakkoli zbarvené. Ponožky jsou v ideálním případě omezeny na prsty, nesahají však nad vrchol nadprstí. Tlapky ani prsty nejsou vbočené, ani vybočené.
Ocas
vysoko nasazený, při pohybu nesený vzhůru nebo směrem ven. Ocas je dlouhý, směrem ke konci se zužuje, dosti rovný, není stočený ani zahnutý do strany; v klidu je přirozeně spuštěný. Chochol na ocase je dlouhý a bohatý, nachází se na spodních dvou třetinách ocasu. Řídký chochol je přípustný.
Pohyb
dlouhý, plynulý a elegantní s dobrým dosahem a silným posunem.
Osrstění
na žádném místě na těle se nevyskytují velké plochy srsti. Kůže je jemná, hladká, na dotek teplá. U labutěnek (powder puff) se srst skládá z podsady s měkkým závojem dlouhé srsti – závojovitá srst je charakteristickým znakem.
Zbarvení
jakákoliv barva či kombinace barev.
Vady
jakákoliv odchylka od výše uvedených požadavků by měla být považována za vadu, jejíž hodnocení by mělo být přímo úměrné stupni odchylky.
Poznámka
psi musí vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.
Knihy, odkazy ...
SP 7/99 str.21-25, PPC12/99 str. 14-16, PPC10/96 str. 10-14, Planeta zvířat 14/2000 str. 9,
Brychtová, L.: Naháči, České Budějovice, DONA, 1999
Klub chovatelů naháčů ČR
Kontakt - pan Jiří Linhart, email: jiri@aon.at
Osobní stránky, presentace:
Klub chovatelů naháčů ČR
NAHÁČI
Slezský sen - chov. stanice
Modrý květ


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů