Cao de Castro Laboreiro
Cao de Castro Laboreiro
Návrat na hlavní stránku
FCI: 170/2.2.2

Výška psi55-60cm
Výška feny52-57cm
Váha40kg
Země původu
Portugalsko
Celkový vzhled
Cao Castro Laboreiro je vlku podobný pes typu mastifa téměř pravoúhlých linií. Je silný, jeho vnější vzhled je příjemný a jeho srst někdy opravdu nápadná. Pohyb je volný, hbiyý a energický. Jeho štěkot je velmi charakteristický a hlasitý, začíná v různých obvykle hlubikých tóninách a končí krátkými vysokými tóny, jež se podobají vytí.
Charakteristika
Hlídací a strážní pes, nepostradatelný obránce stád proti vlkům, kteří se v jeho životním prostředí stále ještě vyskytují v hojném počtu. Je ideálním hlídacím psem, který svěřené teritorium hlídá a chrání neúnavně. Jeho držení těla je důstojné, jeho výraz přísný a tvrdý jako u horalů.
Povaha
Věrný a poslušný rodinný společník, dokáže se chovat jednoznačně nepřátelsky, nikdy však nevyhledává spory.
Hlava a lebka
Střední velikosti, spíše lehká než těžkopádná, suchá, aniž by působila vyzáble, kůže je bohatě vyvinuta, ale bez vrásek, čelisti dobře vyvinuty s dobrým zámkem skusu, dobře nasazená.
Temeno poměrně dobře vyvinuté, při pohledu zepředu lehce vystupující. Z profilu téměř ploché. Čelní rýha téměř neznatelná, týlní hrbol vyjádřen jen málo.
Stop není příliš vyjádřen, je výraznější spíše u tlamy než na vrcholu lebky.
Oči
Šikmé, nevystupují, ani nejsou vpadlé, tvaru tonzily, střední velikosti. Obě oči jsou stejně velké a dobře otevené. Výraz přísný a tvrdý. Různé odstíny hnědé počínaje oříškově hnědou u psů se světlou srstí až po tmavě hnědou, téměř černou u psů s tmavší srstí.
Uši
Střední velikosti (12x12 cm), přiměřené tloušťky, téměř trojúhelníkové se zaoblenou špičkou, přirozeně spadají, ploše a těsně přiléhají k hlavě a jsou navzájem souběžné. Je-li vzbuzena pozornost psa, otáčejí se dopředu, přičemž vnější plocha zůstává otočena kupředu.
Morda
Hřbet nosu dlouhý, silný, rovné v celé délce, ke špičce nosu se zužuje, ale zřetelně nepsobí štíhle ani špičatě. Tlama dobře krojená, pysky dobře přiléhající, běžné velikosti, nevisí ani nejsou masité. Koutky tlamy téměř neviditelné. Sliznice tlamy, patro a okraje pysků jednoznačně černě pigmentovány.
Úplný silný chrup s dobrým klešťovým skusem, bílé zuby dobře zasazené do svalnatých čelistí.
Nosní houba dobře vyvinutá, široká, rovná, se širokými otevřenými nozdrami, barva vždy černá.
Krk
Rovný, dobře formovný, krátký, nasazený dobře na trupu i k hlavě, správných proporcí. Nesen hrdě. Bez laloku.
Trup
Hřbet rovný a střední délky, krátký a dobře osvalený, harmonicky přecházející v záď, která spadá lehce šikmo.
Hruď tvaru špičatého oblouku, vysoká, široká a poměrně hluboká.
Břicho spíše ploché, dokonce poněkud vtažené, s velkým rozdílem ve vzdálenosti k podložce mezi hrudní kostí a slabinami, což má za následek linii pozoruhodně stoupající směrem dozadu.
Hrudní končetiny
Při pohledu zepředu jsou dokonale rovné a postavené svisle. Při pohledu z profilu jsou hrudní končetiny rovněž rovné a svislé. Dobře vyvinuté kosti pokrývají silné svaly především na plecích a na stehnech. Předloktí jsou spíše válcového tvaru, rovné a shora se k přednímu nadprstí poněkud zužují. Přední nadprstí nemá být příliš dlouhé, ani příliš skloněno (neprošlapovat). Klouby a úhlení dobře vyvinuto. Úhly normálně otevřené (ramenní kloub mezi lopatkou a pažní kostí téměř rovný).
Pánevní končetiny
Při pohledu zezadu jsou dokonale rovné a postavené svisle. Při pohledu z profilu se pod hleznem poněkud odchylují od svislice (pes má pánevní končetiny lehce "podstavené").Svaly plasticky vystupují především při pohledu zezadu. Předloktí jsou spíše válcového tvaru, rovné a shora se k přednímu nadprstí poněkud zužují. Hlezenní kloub přiměřeně tupého úhlu).
Tlapy
Odpovídající velikosti, spíše kulaté než podlouhlé, téměř kočičí tlapka. Prsty silné, přiměřeně klenuté, nejsou skloněny dovnitř ani ven a jsou těsně sevřené. Polštářky prstů silné a drsné. Dobře vyvinuté drápy, černé nebo tmavě šedé, silné, hladké, stejnoměrně opotřebované. Jednoduché nebo dvojité paspárky jsou přípustné.
Ocas
Celý, nekupírovaný. V klidu by měl dosahovat k hleznu. Elegantní šavlovitý ocas, v nasazení široký, dlouhý, na spodní straně silně osrstěný, na trupu dobře nawsazen, trochu výš než obvykle. Ocas spadá v elegantní linii přes bohatě osrstěná stehna, ale ne mezi nimi. Při vzbuzené pozornosti psa je nesen obloukem nahoru poněkud nad hřbetní linií, trochu ke straně, ale nikdy není ocas nesen zatočen jako lesní roh ani nesměřuje dolů.
Pohyb
Pohyb lehký a rytmický, končetiny se pohybují rovnoběžně k podélné rovině těla. Tento pes se pohybuje obvykle krokem nebo přirozeným nenuceným mimochodem kromě situací, kdy ho okolnosti nutí klusat nebo cválat.
Osrstění
Kůže celkově silná, spíše těsně přiléhající.
Srst bohatá, odolná, na omak poněkud drsná, spíše matná, hladká téměř na celém těle hladce přiléhající a velmi hustá. Srst je krátká (zhruba 2 cm dlouhá), s delší nebo kratší srstí se setkáváme jen zřídka. Srst je zpravidla hustší a kratší na hlavě a na uších, kde je podobně jako na spodních částech končetin měkčí a jemnější. Na ocase je srst bohatší a delší, zvláště na spodní straně, díky čemuž se ocas zdá být především ve své střední části velmi silný. Stehna jsou silně osrstěná. Bez podsady.
Zbarvení
Vlkošedá ve všech odstínech, od světlých až po tmavé tóny, přičemž tmavé tóny se vyskytují nejčastěji. Vyjímečně se mohou na různých částech těla zvířete vyskytovat všechny tři barevné odstíny, tmavě vlkošedá na hlavě, plecích a zádi, středně tmavé tóny na hrudi, trupu a stehnech, světlé tóny na břiše a ve spodní části končetin. Nejoblíbenější barvou, které se místně říká "horská" a kteří považují chovatelé v Castro Laboreiro za původní zbarvení, je našedlá vlkošedá s více nebo méně tmavými barevnými odstíny, nikoliv černá, přičemž hnědá (barva piniového oříšku) nebo načervenalá srst (mahagonové zbarvení) se vyskytuje částečně nebo po celém těle psa.
Vady
Všechny odchylky od výše uvedených bodů se považují za vadu a závažnost takové vady by měla být posuzována v přísném poměru se stupněm odchylky. Hlava příliš velká, příliš vyzáblá nebo masitá. Příliš štíhlá, dlouhá, špičatá Nosní houba jiné barvy než černé. Čelisti předkus nebo podkus. Skleněné oči, oči různých velikostí. Uši atypické nasazení, příliš velké, masité, okrouhlé. Hluchota vrozená nebo získaná Ocas jako lovecký roh, kupírovaný ocas, vrozená ztráta ocasu. Srst skvrnitá nebo silně se odchylující od barev typických pro plemeno. vysloveně nadměrná nebo příliš malá velikost
Poznámka
Psi musí mít normálně vyvinutá varlata zcela uložená v šourku.
Knihy, odkazy ...
Moloss Club CZ
Ing. Kateřina Bečková
Havlíčkovo nám. 258, 334 01 Přeštice
Email: beckova@noise.cz
Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů