Collie - Smooth
(Skotský ovčák - kólie krátkosrstá)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 296/1.1

Výška psi 56 - 61 cm
Výška feny 51 - 56 cm
VáhaTělesná hmotnost psů činí 20,5 - 29,5 kg, fen 18 - 25 kg
Země původu
Celkový vzhled
Charakteristika
Krátkosrstá kolie je rodinný a citlivý pracovní pes.
Povaha
Inteligentní, hravé a přátelské povahy, nikdy nervózní nebo útočný, ostražitý pes.
Hlava a lebka
Zvláštní důležitost má celková velikost hlavy v poměru k velikosti těla. Při pohledu zepředu a ze strany je hlava klínovitá, tupě zašpičatělá, čistých linií. Mozkovna je plochá a rovnoměrně se ze stran zužuje od uší až k nosu, který je vždy černě zbarvený. Lícní kosti nevystupují, čenichová partie nesmí být příliš úzká a zašpičatělá. Při pohledu ze strany probíhá horní linie mozkovny v prodloužení rovnoběžně s nosním hřbetem, který je rovný, mírně protáhlý. Stop je jen lehce vyznačen a rozděluje hlavu na dvě stejné poloviny.
Oči
Jsou velmi důležité pro vzhled psa, dodávají mu milému výrazu. Mají být středně velké (v žádném případě příliš malé), poněkud šikmo uložené, madlovitého tvaru, tmavě zbarvené. Výjimkou jsou jedinci zbarvení blue merle u nich může být jedno oko (nebo obě) zbarveno celé nebo částečně modře.
Uši
Jsou přiměřeně velké, u kořene široké, ani příliš blízko, ani příliš daleko od sebe nasazené. V klidu mohou být dozadu složené, ale při vzrušení se ihned vztyčí a natáčejí se kupředu. Zhruba dvě třetiny ucha jsou vzpřímené, horní třetina je přirozeně dopředu zalomená.
Morda
Krk
Je svalnatý, silný, dostatečně dlouhý, správně klenutý.
Trup
V porovnání s kohoutkovou výškou je delší. Hřbet je rovný a pevný, bedra jsou lehce klenutá. Hrudník je hluboký a náležitě široký. Žebra jsou správně klenutá.
Hrudní končetiny
Lopatky jsou šikmo uložené, správně zaúhledné. Končetiny jsou rovné a svalnaté, lokty nejsou ani vybočené ani vbočené.
Pánevní končetiny
Stehna jsou svalnatá, kolena správně zaúhlená, suchá. Hlezna jsou nízko u podkladu a jsou silná.
Tlapy
Mají oválný tvar a dobře vyvinuté polštářky. Prsty, zejména na hrudních končetinách jsou kostnaté a sevřené.
Ocas
Poslední obratel ocasu dosahuje nejméně ke hleznu. V klidu je nesen dolů, ke konci bývá lehce zahnutý. Při vzrušení je nesen výše, nikdy ale nad linií hřbetu.
Pohyb
Osrstění
Krátké, tvrdé, přiléhající, krycí srst hrubší, podsada jemnější.
Zbarvení
Uznávají se tři zbarvení - zlatí, trikolorní a blue merle. Zlaté - jakýkoliv odstín od světle po tmavě zlatou je přípustný. Trikolorní - převažuje černá s tříslově zbarvenými odznaky na hlavě a končetinách. Blue merle - převážně jasně stříbřitě modré zbarvení s černými skvrnami nebo mramorováním, sytě tříslové odznaky jsou žádoucí, ale jejich chybění se nepenalizuje. Bílé znaky - všechny uvedené barvy mají pro kolii typickou "irskou strakatost" menšího nebo většího rozsahu. Přednost se dává úplnému nebo částečnému límci, bíle zbarvené hrudi, končetinám a špičce ocasu. Na hlavě může být bílá lysina.
Vady
Poznámka

Charakteristika plemene
Krátkosrstá kolie (dále jen KK) je rodinný a citlivý pracovní pes. Její standard se od dlouhosrsté kolie téměř neliší. Jediný větší rozdíl (jak napovídá už i název plemene "krátkosrstá") je v srsti, která má být tvrdá, krátká a přiléhavá. V praxi je to však jinak. Dlouhosrsté kolie podléhají módním trendům a mají často vady ve stavbě těla (měkký hřbet, přestavěná záď, strmé úhlení, kratší a výš nesený ocas). Těmto vadám se bohužel nevěnuje přílišná pozornost, protože zkrátka nejsou pod spoustou chlupů na první pohled vidět. Rozdíl je i v povaze. KK se považuje za původnější typ a dodnes si zachovali plné předpoklady pro pracovní využití. Mají více temperamentu a jsou pevnější a vyrovnanější v povaze. Také jsou vitálnější a zdravější plemeno.
Historický nástin
Přesný původ je neznámý. Plemeno vznikalo zároveň s dlouhosrstou kolií, se kterou se často křížilo a občas je někteří chovatelé bohužel spojují i dnes. Pochází z různých ovčáckých psů a velkých krátkosrstých dogovitých psů, kteří byli určeni na ochranu před zloději. Ti přinesli krátkou srst a tehdy o něco vyšší vzrůst než ostatní kolie. Dávné KK byli velmi často ve zbarvení blue merle. Dříve byly nejdůležitějším měřítkem výběru pracovní upotřebitelnost a přizpůsobivost daným podmínkám. Tehdy si byli krátkosrsté, dlouhosrsté a border kolie podobnější. Přičemž nejvíce se změnili dlouhosrsté kolie, které později ovlivnila obrovská popularita a s tím spojené zneužití mnohých chovatelů na produkování štěňat v chovech na kvantitu.
Použití a uplatnění
Původní poslání KK bylo u stád ovcí a díky o něco odolnější, pevnější povaze než dlouhosrstá kolie, zvládali i práci s dobytkem. Dnes se častěji používají na agility, obedienci, záchranářské práce a další výcvik, kde je vyžadována snadná ovladatelnost a citlivost.
Zdraví
KK nikdy nebyla populární ani známé plemeno. Patří díky tomu mezi zdravá a nepřešlechtěná přírodní plemena. V zahraničí se vyšetřuje pro uchovnění dysplazie kyčelního kloubu (DKK), anomálie oka kolií (CEA) a progresivní atrofie sítnice (PRA). Náš klub k tomu ještě bohužel nedospěl, což já osobně považuji za velmi zastaralou metodu, kdy jsou hlavní minimální náklady na štěňata. Krátkosrsté jsou na tom ve všech 3 genetických onemocněních oproti dlouhosrstým koliím a šeltiím velmi dobře. V DKK není znám horší výsledek než B (v holandsku Tc), což by byl u nás hraniční stupeň - 1. Dysplazie začíná až od stupně 2. Nejhorší stupeň je 4. Není mi znám ani žádný pozitivní výsledek PRA. Jen CEA občas některé chovatele pozlobí, pokud použijou nositele tohoto genu.
Zpracovala: Zuzana Šusterová - ch. st. Nirreterrit; Spotřebitelská 344, 155 31 Praha 5 - Lipence, tel.: 0603 / 70 75 30 http://www.volny.cz/nirreterrit; e-mail: nirreterrit@volny.cz
Knihy, odkazy ...
SP2/98 str.21-28
Klub chovatelů colií a šeltií
Stanislav Sys
Píšovická 13, 143 00 Praha 4, 02/4024415
Osobní stránky, presentace:

Collie news
Nirreterrit
Krásná Louka


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů