Barzoi
(Ruský chrt)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 193/10.1

Výška psi70-82cm
Výška feny65-77cm
Váha35-48kg
Země původu
Rusko
Celkový vzhled
Ušlechtilé a vznešené vzezření psa, soulad jeho tvarů a pohybů. Celkové vzezření, které je hlavním znakem čistoty krve, se nesmí nikdy přehlížet pro dokonalost psa v jiných bodech, i kdyby byly sebedůležitější.
Hlava a lebka
Dlouhá a úzká, co nejsušší a jemně modelovaná. Lebka je dlouhá a úzká, jek jen možno, a v souladu s ostatním tělem. Nos je dlouhý, úzký a suchý, s velmi lehkým obloukem, než přejde k čenichu. Zuby mají pravidelný skus bez předkusu a podkusu. Chřípí přesahuje spodní čelist. Čenich má být černý a nemá být zahrocen. Aby hlava byla dokonalá, musí lebka a nosní hřbet tvořit velmi tupý úhel.
Oči
Umístěny blízko u sebe a v polovině vzdálenosti mezi týlním hrbolem a špičkou čenichu, mají podlouhlý tvar, tmavou barvu. Jsou uloženy na povrchu hlavy, takže ani nevystupují, ani nejsou uloženy hluboko. Oční víčka musí být černě lemována.
Uši
Velmi pohyblivé, vysoko posazené, zašpičatělé, mají spočívat vzadu na krku. Jejich ptlost svědčí o velmi čisté krvi. Je-li vzbuzena pozornost psa, vztyčí uši rovně, přičemž špičky uší naklání lehce dopředu.
Krk
Střední délky a bez laloku.
Trup
Plece ploché, výrazné a nemají být příliš šikmé. Lopatky se v kohoutku téměř spojují. Hřbet je u psů dosti krátký a postupně se ohýbá k bedrům, takže vytváří dlouhou a půvabnou křivku a nevzbuzuje dojem hrbu. Fena má méně ohnutý hřbet než pes. Rovný hřbet není vadou. Hrudník je spíše úzký, avšak dostatečně hluboký, dosahuje často až k lokti. Žebra jsou plochá nebo mírně zaoblená. Tato forma hrudníku je pro barzoje příznačná. Břicho je vtažené a zcela neznatelné za slabinami. Slabina je u psa také pokud možno nejmenší, u feny může být delší, boky jsou silné a na dotek napnuté, u fen rozložitější než u psů. Bedra jsou dosti dlouhá, velmi svalnatá, klenutá a přecházejí zahnutou linií k zádům, a to tak, že oblouk hřbetu se prodlužuje v bedra a záď končí u zadní končetiny. Záď je dlouhá a široká, mezi kyčelní kosti se musí vejít čtyři prsty můžské ruky.
Hrudní končetiny
Jsou naprosto rovné, ploché, suché, nikdy zaoblené. Při pohledu zpředu jsou úzké, pozorovány z boku jsou široké v ramenou a k tlapkám se postupně zužují. Lokty nejsou vybočeny, přesto však jsou zřetelně odděleny od těla.
Pánevní končetiny
Jsou širší než přední. Stehna jsou plochá, s velmi širokými kostmi a mají velmi vyvinuté dlouhé tuhé svaly. Hlezno tvoří víceméně výrazný úhel.S tehna nemohou být nikdy dost dlouhá a dost široká. Nárt má být krátký. Pánevní končetiny nesmějí být příliš rovné.
Tlapy
Dlouhé, se sevřenými prsty, připomínající běhy zajíce. Pes spočívá více na drápech než na polštářcích.
Ocas
V klidu je nesen nízko. Má být velmi ohebný, a co nejdelší. Ocas stočený nebo nesený výše, než je jeho kořen, je vadný, do strany odchýlený se posuzuje jako vada na kráse.
Srst
Dlouhá, ne jako vlna, s hedvábným leskem, zvlněná nebo s velkými kučerami. Krátká srst je velkou vadou, malé kučery nebo zkadeření se posuzují jako vada na kráse. Na hlavě, uších a přední straně běhů je srst hladká, a krátká, na hřbetě delší a zvlněná. Více zkadeřená je na stehnech a na krku, kde tvoří okruží, z něhož hlava jakoby vystupuje. Taková srst na způsob čím dále, tím delších třásní se dále nalézá na zadní straně hrudních končetin, na hrudi, vzadu na stehnech a na ocasu.
Zbarvení
Nejvíce se cení tyto barvy: úplně bílá, bílá se žlutými, oranžovými červenými, žíhanými nebo šedými odznaky. V těchto barvách jsou i jednobarevní jedinci. U barevných psů má barva sklon krajně zesvětlet. Barevné odznaky se nemají příliš zřetelně odrážet od bílého základu. Barva bílá pouze s černými odznaky a jednotné černé zbarvení se málo cení.
Vady
Černá barva, ať smíšená s bílou nebo bez ní.
Knihy, odkazy ...
Klub chovatelů a přátel barzojů
Mudra Antonín
Světice 154, 251 01 Říčany, 0204/602179
Osobní stránky, presentace:

barzoj
Fi-it
z Palatinu Moravia prezentace chovatelské stanice - Ruský chrt, dlouholeté zkušenosti,nabídka krycích psů, záznamy na štěňata po celý rok, velká fotogalerie - barzoj
BISTKUPSTWO


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů