Bouledogue francais
(Francouzský buldoček)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 101/9.11

Výška psi31cm
Výška feny
Váha8-14kg
Země původu
Francie
Celkový vzhled
Při své malé postavě je to pes silný, krátkolebý, zavalitý, s hladkou srstí, krátkým a tupým čenichem, vzpřímenýma ušima a krátkým trupem. Musí mít vzezření zvířete čilého, inteligentního, velmi svalnatého, důkladné stavby těla a pevné kostry. Pes pro společnost, hlídání a zábavu.
Hlava a lebka
Velmi silná, široká, čtverhranná, téměř plochá, čelo velmi klenuté. Vystupující nadočnicové oblouky jsou odděleny zvláště vyvinutým vrubem mezi očima. Vrub nesmí pokračovat na čelo jako u anglických buldoků. Týlní hrbol málo vyvinutý.
Stop je silně zdůrazněný.
Kůže na hlavě tvoří symetrické záhyby a vrásky.
Hlava buldoka je charakterizována smrštěním masívu horní čelisti a nosu, lebka přibrala na šíři, avšak ztratila na délce, týlní hrbol zmizel.
Oči
Živého výrazu, nízko položené, dosti daleko od nosu, a zvláště od uší, tmavé barvy, dosti velké, pěkně kulaté, lehce vystupující a neukazující ani stopu bílé barvy, dívá-li se pes přímo na pozorovatele. Víčka mají být černá.
Uši
Střední velikosti, u kořene široké a na vrcholku zaoblené, vysoko nasazené, ne příliš blízko u sebe, nesené vzpřímeně. Zepředu je vidět celý ušní otvor. Kůže na uších musí být jemná a na dotek něžná.
Morda
Čelisti široké, čtverhranné, silné. Úhel dolní čelisti musí být dostatečně otevřený, aby se tato čelist mohla v široké křivce vysunout až před čelist horní, kterou obepíná. Výběžek dolní čelisti (nadměrné vysunutí čelisti) a zakřivení větší části dolní čelisti směrem k horním řezákům je nutné. jestliže se chceme vyhnout dvěma vážným vadám: příliš krátké dolní čelisti (podkus) a příliš dlouhé dolní čelisti (předkus). Vyklenutí řezáků má zůstat zaoblené, aby se zabránilo přesahování zubů, a má spočívat na horizontální ploše, aby se zabránilo vedlejším dědičným úchylkám (vyplazování jazyka). Vzdálenost řezákových kleneb nemusí být přesně stanovena, protože podstatnou podminkou zůstává, aby horní a dolní pysk k sobě těsně přiléhaly, a tak úplně kryly zuby.
Svaly lícní jsou dobře vyvinuté, ale nevystupují.
Čenich široký, velmi krátký, ohrnutý. Nosní otvory dobře otevřené a pravidelné, směřující šikmo zdola nahoru a zepředu dozadu. Sklon k rozštěpu nosu, jakož i nos, běžně nazývaný obrácený, musí ponechat možnost normálního dýchání nosem: nutno se vyvarovat sevřených čenichů (chroničtí chrápalové).
Nosní hřbet krátký, široký, se symetrickými vráskami, svažující se k hornímu pysku.
Pysky tlusté, poněkud uvolněné a černé, horní pysk se dotýká ve středu dolního pysku a zcela kryje zuby, které nemají být nikdy vidět, stejně jako jazyk. Profil horního pysku má být svislý a zaoblený.
Krk
Krátký, lehce klenutý, bez laloku.
Trup
Hrudník široký, válcovitý a hluboký. Žebra sudovitá, velmi zakulacená. Podstatný je dostatečný prostor pro hrudní orgány; proto budou žebra zakulacena ve tvaru sudu. Hřbet široký a svalnatý, bedra krátká a zavalitá. Profil obou těchto krajin se postupně zvedá do úrovně beder a pak se rychleji svažuje k ocasu. Tento velmi hledaný tvar je odůvodněn krátkými bedry. Břicho a boky vtažené, přitom však ne vychrtlé. Záď šikmá.
Hrudní končetiny
lece a ramena krátké a statné, jejich svalstvo pevné a dobře vystupující. Rameno musí být krátké, loket pevně přimknutý k tělu, aby loketní kloub při pohybu nevybočoval. Jen za této podmínky se dosáhne dpřímosti svislice. Předloktí krátké, výrazné, rovné a svalnaté. Záprstí a zápěstí pevné a krátké. Pevná a krátká zápěstí a záprstí nebudou mít jedinci příliš nízcí nebo příliš nízko skloubení. Zepředu a ze strany se jeví přesně svisle: Tlapky oblé, malých rozměrů, kterým se říká "kočočí", dobře položené na zem, lehce vytočené. Prsty velmi kompaktní, jejich klouby vysoké, drápy krátké, silné a dobře oddělené. Polštářky tvrdé, tlusté a černé. U jedinců žíhaných mají být drápy černé, u strakošů se dává přednost drápům tmavým.
Pánevní končetiny
Silné a svalnaté, trochu delší než končetiny hrudní, zvyšují tedy záď. Ze strany a zepředu jsou přesně svislé. Stehno svalnaté, pevné a trochu kýlovité. Hlezna nikoliv rovná. Nárt a zánártí pevné a krátké. Buldoček se má narodit bez paspárků. Tlapky méně oblé než u předních končetin.
Ocas
Krátký, nízko nasazený, u kořene silný, zatočený nebo přirozeně zlomený a na konci tenký, nesený i za pohybu pod horizontální rovinou.
Pohyb
Korektní a uvolněná chůze.
Osrstění
Hladká, přiléhající, lesklá a jemná srst. Připouštějí se dvě varianty: žíhaná a strakoš.
Zbarvení
1. Žíhání je směs černých a rezavých, ne příliš tmavých chlupů. Tento druh osrstění připouští v malém množství bílou barvu na hrudi a na hlavě. Žíhaný pes se širokými bílými znaky se hodnotí nepříznivě.
2. Strakoš - je osrstění s bílým podkladem a žíhanými skvrnami. Psi úplně bílý se zařazují mezi strakoše. Jedni i druzí mají černé řazy a černé orámované oči. Na obličeji se nesmějí jevit ani stopy depigmentace.
Vady
Sevřený nos, špatný vzrůst zubů, světlé oči, lalok, zdvižený nebo příliš dlouhý ocas (nebo zarostlý), kropenaté nebo příliš černé osrstění, dlouhá srst, depigmentace pysků.
Knihy, odkazy ...
Klub francouzských buldočků
Alena Švancarová
Na Václavce 5, 150 00 Praha 5, tel. 02/548096
Osobní stránky, presentace:
Bohemia Hapet - chov, chovní jedinci,štěňata
Janoel - 10 let chovu, chovní jedinci, štěňata
Z RYBÍHO MĚSTA
Brána Moravy
Zefýr
Goodshapes
Suverén - chovatelská stanice
BENETON - mezinárodně chráněná chovatelská stanice


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů