Black and Tan Toy Terrier
(Anglický toy teriér)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 13/3.4

Výška psi25-30cm
Výška feny25-30cm
Váha2,7-3,6kg
Země původu
Velká Británie
Celkový vzhled
Vyvážený, elegantní pes pevné stavby těla, štíhlý, úhledný.
Charakteristika
Toy (malý společenský) pes s teriérským temperamentem.
Povaha
Čilý, není nervózní.
Hlava a lebka
Hlava je dlouhá, úzká, mozkovna plochá, kuželovitého tvaru, bez vystupujících lícních svalů, nepropadlá pod očima. Čelisti do sebe zapadají, pysky těsně přiléhají. Stop je lehce vyznačen. Čenichová partie se zužuje, je kuželovitá při pohledu ze strany i shora. Čenichová partie nesmí být ostře zašpičatělá, a to ani tehdy, když může vzniknout dojem, že je vyvinut podkus.
Nos je černý.
Oči
Tmavé až černé, bez světlých záblesků v duhovce. Jsou malé, mandlovitého tvaru, šikmo uložené, jiskrné.
Uši
Jsou na vrcholcích lehce zašpičatělé, vysoko vzadu na hlavě nasazené, velikostí odpovídající velikosti hlavy. V mládí mohou být dopředu překlopené (nesmějí pak dosahovat až k očím), od stáří 9 měsíců musejí být vztyčené a dopředu natočené. Kůže na nich je tenká.
Morda
Čelisti jsou silné, skus je nůžkový, dokonalý a pravidelný. Zuby jsou rovné a silné.
Krk
Dlouhý, elegantní, lehce klenutý, plynule přechází postupně do plecí (lopatky jsou správně uložené, směřují svými vrcholy vzad). Lalok je nežádoucí.
Trup
Kompaktní, hlava a končetiny jsou v poměru k němu vyvážené.
Hřbet za kohoutkem velmi slabě stoupá k bedrům a dále pak klesá ke kořeni ocasu.
Bedra jsou lehce klenutá.
Hrudník je úzký, hluboký, žebra jsou náležitě klenutá.
Partie kolem sedacích hrbolů je zaoblená.
Hrudní končetiny
Pánevní končetiny
Bedra jsou zaoblená, kolena řádně zaúhlená, hlezna nízko u podkladu, ani vybočená, ani vbočená, přílišné zaúhlení je nežádoucí.
Tlapy
Úhledné, uzavřené, s dobře oddělenými prsty, jež jsou náležitě klenuté, s černými drápy; dva prostřední prsty tlapek hrudních končetin jsou poněkud delší, než ostatní. Tlapky pánevních končetin jsou kočičího tvaru, zaječí tlapka je nežádoucí.
Ocas
U kořene je silný, směrem ke konci se zužuje. Je nízko nasazený, dosahuje k hleznům. Vesele, příliš vysoko nesený ocas je nežádoucí.
Pohyb
Ideální krok hrudních končetin je podobný zvedání končetin koně v klusu. Krok připomínající tažného koně je stejně jako krok šouravý nežádoucí. Akce pánevních končetin je plynulá, lehká, dokonale sladěná s pohybem celého těla. Plynulý pohyb pánevních končetin je žádoucím příznakem zdraví psa.
Srst
Hustá, uzavřená, lesklá. Žádoucí je hustota krátké srsti.
Zbarvení
Černo-tříslové (black and tan). Černá barva je sytá, tříslová je jako u čerstvě vyloupnutého kaštanu. Obě barvy musejí být od sebe ostře oddělené. Na hrudních končetinách zasahuje zepředu tříslová barva po zápěstí, na vnitřních stranách a zezadu zasahuje až téměř k lokti. Sytě černá čárka je na každém prstu a u prostřed zápěstí obou hrudních končetin je také sytě černý znak. Pod bradou je černá skvrna. Pánevní končetiny jsou zepředu a na vnitřních stranách zbarveny tříslově, s černou skvrnou, která uprostřed bérce tříslovou barvu rozděluje ostře na dvě části. Sytá tříslová barva je na vnějších stranách pánevních končetin (přerušení barvy zde je velmi nežádoucí). Čenichová partie je zbarvená tříslově, nos je černý, černá barva pokračuje na nosním hřbetu až po oči a na hrdlo. Nad oběma očima jsou ohraničené tříslově zbarvené skvrny. Dolní čelist a spodní část krku jsou tříslově zbarveny. Pysky jsou černé. Srst uvnitř ušních boltců je zbarvená tříslově (vzadu na uších je ale tříslová barva nežádoucí). Na každé straně hrudi je zepředu tříslově zbarvená skvrna, tříslově je zbarveno i okolí řiti a spodní strana kořene ocasu. Jakékoli bílé znaky kdekoli na těle jsou krajně nežádoucí.
Vady
Všechny odchylky od uvedených požadavků je třeba považovat za vady, jejichž závažnost je třeba posuzovat podle stupně jejich vyjádření.
Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů