Bull Terrier
(Bulteriér)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 11/3.3

Výška psi
Výška feny
Váha
Země původu
Velká Británie
Celkový vzhled
Pes silné konstituce, vyvážený, aktivní. Má bystrý, ostražitý, rozhodný a inteligentní výraz. Význačným rysem je klabonosá hlava ve tvaru vejce.
Charakteristika
Elegantní pes, velmi živý, energických pohybů, inteligentního výrazu, představitel plnokrevníka.
Povaha
Má vyrovnaný temperament a je přístupný k disciplíně. Je tvrdohlavý, ale k lidem se chová převážně dobře.
Hlava a lebka
Hlava dlouhá, mohutná a správně hluboká, nikoliv hrubá. Při pohledu zepředu má hlava tvar vejce a je zcela vyplněna. Na jejím hrbolu nejsou žádné dutiny, vruby nebo zářezy. Temeno mezi ušima je téměř ploché. Profil je mírně zakřivený dolů od horní části lebky ke špičce nosu.
Oči
Zdají se úzké, šikmo umístěné a trojúhelníkové, dobře zanořené, černé nebo co nejtmavěji hnědé, takže se zdají být černé a mají pronikavý lesk. Vzdálenost od špičky čenichu k očím je poněkud větší než od očí k vrcholu lebky. Modré nebo částečně modré oko je nežádoucí.
Uši
Malé, tenké a umístěné blízko sebe.
Morda
Nosní otvory jsou dobře vyvinuty a spodní čelist je mohutná a hluboká. Nos by měl být černý a zahnutý ke špičce dolů. Zuby jsou zdravé a čisté, silné, dobrého rozměru, dokonale pravidelné s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem.
Krk
Velmi svalnatý, dlouhý, klenutý, zužující se od ramen k hlavě a je prostý veškeré volné kůže.
Trup
Tělo je dobře zaobleno, se znatelnými pružnými žebry a velkou hloubkou od kohoutku k hrudní kosti, takže hruď je blíže zemi než břicho. Hřbet je krátký a pevný, hřbetní linie probíká mezi úrovní kohoutku. Spodní linie od hrudní kosti k břichu tvoří ladnou vzhůru směřující křivku. Hrudník je při pohledu zpředu dostatečně široký.
Hrudní končetiny
Ramena jsou silná a svalnatá. Lopatky jsou široké, ploché a přiléhají těsně k hrudní stěně. Mají výrazný sklon vzad. Ramenní kloub tvoří téměř pravý úhel, lokty jsou drženy přímo a silná nadprstí musí být kolmá. Hrudní končetiny mají mít kulaté a silné kosti. Velmi rovné, kloub předního běhu poněkud kosý, jemné a osvalené, praporce nepatrné délky. U dospělých psů by se měla délka hrudních končetin přibližně rovnat hloubce hrudníku.
Pánevní končetiny
Jsou při pohledu zezadu rovnoběžné. Stehna musí být svalnatá, lýtka dobře vyvinutá a kolenní kloub dostatečně zaúhlený. Hlezna jsou silná, pružná a nízko položená. Široká stehna, kloub hleznový v kolmici kloubu kyčelního, praporce do půli stehna, hlezenní úhel ne příliš otevřený.
Tlapy
Kulaté, kompaktní, dobře uzavřené s dobře klenutými prsty, meziprstí jemně osrstěné.
Ocas
Krátký, nízko nasazený a vodorovně nesený. U kořene je silný a kuželovitě se zužuje do špičky. Rovný nebo nesen šikmo dolů, v případě, že pes vrozeně není bezocasý, vždy krácený, kolem cm délky, často zakřivený a u konce opatřený kadeřavou vlnou.
Pohyb
Osrstění
Kůže jemná, dosti volná. Srst jemná, ale ne příliš, převážně hladká nebo velmi lehce zvlněná.
Zbarvení
Bílá a oranžová, bílá a kaštanová, bílá a černá, trikolor nebo stříkaný jednou nebo druhou z těchto barev.
Vady
Poznámka
Bez ohledu na velikost psa musí být jasně vyjádřen pohlavní výraz.
Knihy, odkazy ...
Fleig, D.: Bulteriér, Bratislava, TIMY, 1995
Klub chovatelů bulteriérů
MVDr.Jiří Ohlídal,
341 66 Soběšice 133, tel. 0602/451728
Osobní stránky, presentace:
Schada-Line


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů