Bullmastiff
Bulmastif
Návrat na hlavní stránku
FCI: 157/2.2.2

Výška psi63,5-68,5cm
Výška feny61-66cm
Váha psi50-59kg
Váha feny41-50kg
Země původu
Velká Británie
Celkový vzhled
Plný síly, vykazuje velkou sílu, aniž by přitom působil těžkopádně. Je vyrovnaný a aktivní.
Charakteristika
Plný síly, vytrvalý, aktivní a spolehlivý
Povaha
Velmi činorodý, ostražitý a věrný
Hlava a lebka
Hlava je při pohledu ze všech stran velká a kvadratická, na čele se tvoří jemné vrásky, jakmile je zbuzena pozornost psa. Tyto vrásky však v klidu nejsou vidět. Obvod lebky by měl odpovídat kohoutkové výšce. Lebka je hluboká a široká s dobře vyplněnými lícemi. Výrazný stop. Tlama je krátká, vzdálenost od špičky čenichu ke stopu obnáší zhruba třetinu celkové délky hlavy od špičky nosu k vrcholu týlního hrbolu. Tlama pod očima je široká a až ke špičce čenichu si zachovává zhruba stejnou šířku. Ten je tupý a kvadraticky řazený, s horní linií tlamy tvoří pravý úhel a je ve správném poměru k lebce. Dolní čelist je široká až do konce. Nos je široký se široce otevřenými nosními otvory. Tlama z profilu není ani špičatá, ani klenutá, ale plochá. Pysky nevisí, nikdy nesmí přesahovat dolní okraj dolní čelisti.
Oči
Oči: tmavé nebo oříškově hnědé, jsou středně velké, posazené tak od sebe na šířku tlamy, mezi nimi je střední rýha. Světlé nebo žluté oči jsou navýsost nežádoucí.
Uši
Uši: Ve tvaru V, složené dozadu, daleko a vysoko nasazené ve stejné výši jako týlní hrbol, čímž propůjčují hlavě kvadratický vzhled. To má velký význam. Uši jsou malé a jejich barva je tmavší, než barva srsti na těle. Jakmile je vzbuzena pozornost psa, špičky uší se nacházejí na jedné úrovni s očima. Růžové uši (jako u chrta) jsou navýsost nežádoucí.
Morda
Chrup: Žádoucí je klešťový skus, malý předkus je povolen, ale neměla by se mu dávat přednost. Špičáky jsou velké a osazené široko od sebe, ostatní zuby jsou silné, stejnoměrné a dobře uložené v čelisti.
Krk
Krk: Dobře klenutý, přiměřeně dlouhý, velmi svalnatý a obvod téměř odpovídá obvodu hlavy.
Trup
Tělo: Hřbet je krátký a rovný, což způsobuje kompaktní podsaditou stavbu těla. Hřbet však nesmí být tak krátký, aby to mělo vliv na pohyblivost bullmastifa. Kapří hřbet nebo spadající hřbet jsou navýsost nežádoucí.
Hrudní končetiny
Hrudní končetina: Hrudník je hluboký a široký a dosahuje hluboko mezi hrudními končetinami, hrudní kost dosahuje hluboko. Plece jsou svalnaté, šikmé, a plné síly, nicméně ne přehnané. Hrudní končetiny jsou silné a rovné, se silnými kostmi. Jsou postavené široko od sebe. Nadprstí rovné a silné.
Pánevní končetiny
Pánevní končetiny: bederní partie široká a svalnatá s odpovídající hloubkou slabin. Pánevní končetiny silné a svalnaté, lýtko dobře vyvinuté. Známky síly a pohyblivosti bez náznaků těžkopádnosti. Hlezna přiměřeně úhlená. Kravský postoj vysoce nežádoucí.
Tlapy
Ocas
Pohyb
pohyb vykazuje sílu a účelnost. Při přímém pohybu by se neměly ani hrudní ani pánevní končetiny křížit nebo "plést", praá hrudní končetina a levá pánevní končetina by se měla zvedat a pokládat současně. Pevný hřbet, který neovlivňuje nepříznivě silný posuv pánevních končetin, poskytuje vyrovnaný a harmonický pohyb.
Osrstění
Krátké a tvrdé, odolné proti počasí a těsně přiléhá k tělu. Dlouhé, hedvábné nebo vlnité osrstění je vysoce nežádoucí.
Zbarvení
Jakýkoli odstín žíhané, jelení červeně nebo hnědé. Barva musí být bez stínů a jasná. Malé bílé odznaky na hrudi jsou povoleny. Ostatní bílé odznaky jsou nežádoucí. Černá tlama se k očím zesvětluje, tmavé lemy očí podtrhují výraz.
Vady
Všechny odchylky od uvedených bodů by se měly posuzovat jako chyby, jejichž hodnocení musí přesně odpovídat míře a závažnosti odchylky.
Poznámka
Psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinuta varlata plně spuštěná do šourku.
Knihy, odkazy ...
Moloss Club CZ
Ing. Kateřina Bečková
Havlíčkovo nám. 258, 334 01 Přeštice
Email: beckova@noise.cz
Osobní stránky, presentace:

Pod Slováckým nebem
Strážnický ráj


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů