Bearded Collie
(Bearded /vousatá/ kolie)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 271/1.1

Výška psi53-56cm
Výška feny51-53cm
Váha19-25kg
Země původu
Velka Britanie
Celkový vzhled
štíhlý, šlachovitý, aktivní pes, jeho délka přesahuje kohoutkovou výšku zhruba v poměru 5:4 měřeno od předního okraje prsní kosti až po vrchol sedací kosti. Feny mohou být poněkud delší. Přes robustní stavbu těla by měl být pes postaven dostatečně vysoko a neměl by působit težkým dojmem. Charakteristickým znakem tohoto plemene je čilý a zvídavý výraz.
Charakteristika
pozorný, činorodý, sebejistý a aktivní pes.
Povaha
spolehlivý, inteligentní pracovní pes, bez známek nervozity nebo agresivity.
Hlava a lebka
hlava ve správnem poměru k velikosti těla. Lebka široka, plochá a kvadratická. Vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolem odpovídá šířce hlavy mezi otvory uší. Tlama je silná a její délka odpovídá vzdálenosti stopu od týlního hrbolu. Působí celkovým dojmem psa se silnou tlamou a lebkou, jež poskytuje dost velký prostor pro mozek. Přiměřený stop. Nosní houba velká a kvadratická, většinou černá, u modrých a hnědých psů však obvykle odpovídá barvou barvě srsti. Nosní houba a pysky jednobarevné, bez teček nebo skvrn. Pigmentace pysku a okrajů viček odpovídá barvě nosní houby.
Oči
barevným tónem jsou sladěny s barvou srsti. Široko posazené a velké, měkké, láskyplné, nevystupují. Obočí klenuté nahoru a dopředu, jeho délka však není taková, aby překrývalo oči.
Uši
středně velké a visící. Při vzbuzené pozornosti se jejich nasazení zvedne až na úroveň temene, nesmí však presahovat. Díky nim se zdá lebka širší.
Morda
zuby velké a bílé. Silné čelisti, pokud možno s pravidelným a uplným nužkovým skusem, pričemž horní řada řezáků přesahuje těsně přes dolní řadu a zuby jsou v čelistech posazeny šikmo. Kleštový skus je povolen, ale není žádoucí.
Krk
přiměřený dlouhý, svalnatý a lehce klenutý.
Trup
délka hřbetu plyne z délky hrudního koše, ne z délky beder. Hřbet rovný, žebra dobře klenutá, ale ne sudovitá. Bederní partie silná, hrudní koš hluboký, se spoustou prostoru pro srdce a plíce.
Hrudní končetiny
plece uložené dobře šikmo nazad. Končetiny rovné a svislé, se silnými kostmi, cele pokrytý chundelatou (huňatou) srstí. Přední nadprstí lehce pružné, ale bez známek slabosti.
Pánevní končetiny
dobře osvalené se silnými lýtky, dobře úhlenými koleny a hluboko postavenými hlezny. Zadní nadprstí je v pravém úhlu k podložce a v normalním postoji se nachází na svislici spuštěné z vrcholu sedací kosti.
Tlapy
ovalné s dobře vyplněnými pružnými polštářky. Prsty klenuté a dobře uzavřené, dobře kryté srstí i mezi polštářky.
Ocas
hluboko nasazený, bez zálomku a nezatočený, tak dlouhý, aby poslední obratel ocasu dosahoval nejméně k hleznu. Ve stoji nebo v pohybu nízko nesený se špičkou, otočenou vzhůru. Při rychlejším pohybu rovně nesený. Nikdy nenesen nad hřbetem. Pokryt bohatou srstí.
Pohyb
lehký, pružný, daleko dosahující, pes vypadá, jako když plave.
Osrstění
dvojité s jemnou, huňatou a hustou podsadou. Krycí srst hladká, tvrdá, silná a huňatá. Kryci srst není vlnitá ani kučeravá, třebaže velmi lehká zvlněnost je povolena. Délka a hustota srsti dostačuje k tomu, aby poskytovala ochranu a dobře uplatnila tvary psa, nesmí být však tak bohatá, aby stírala přirozené linie těla. Srst se nesmí nijak zkracovat. Hřbet nosu je pokryt srstí spoře, srst je po stranách poněkud delší a stačí právě k pokrytí pysku. Na lících, dolních pyscích a na bradě se délka srsti k hrudi prodlužuje a tvoří typický vous.
Zbarvení
břidličně šedá, červená jelení, černá, modrá, všechny odstíny šedé, hnědé a pískové s bílými odznaky nebo bez nic. Jsou-li v osrstění bílé znaky, vyskytují se na tlamě, jako lysinka, na temeni, na špicce ocasu, na hrudi, na bězích a na tlapách. Má-li jedinec bílý límec, nesmí nasazení bíle srsti přesahovat plece. Bílá by se na vnější straně pánevních končetin neměla vyskytovat nad hlezny. Lehce tříslově zbarvené znaky jsou povoleny na obočí, vnitřní straně uší, na lících, pod kořenem ocasu a na konřetinách, na přechodu mezi bílou a základní barvou.
Vady
Při hodnocení by měla mít přednost celková kvalita a proporce, přehnané odchylky od idealní velikosti by se však neměly podporovat. Chybejici zub, podkus, predkus, vyska odlisna od standardu, vysoký akcent při pohybu.
Poznámka
psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.
Knihy, odkazy ...
SP5/99 str.17-21
Klub chovatelů Bearded colie
Eva Capníková,
Čujkovova 15, 700 30 Ostrava-Zábřeh, 069/6741009
Osobní stránky, presentace:
Skřítek rodiny
od Emy Destinové
Collie news
z Vilete Bohemia - úplně nové stránky o Bearded colliích


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů