American Water Spaniel
(Americký vodní španěl)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 301/8.3

Výška psi38-46cm
Výška fenycm
Váha psi13-20kg
Váha feny11-18kg
Země původu
USA
Celkový vzhled
Je to aktivní osvalený pes střední velikosti s vlnkovitou až kudrnatou srstí. Důležitá je správná velikost a harmonické uspořádání partií těla, textura a zbarvení srsti. Delší rámec, nikoliv příliš čtvercový. Rámec není až tolik důležitý jako to, aby byl pes dobře vyvážen, působil zdravě a byl schopen vykonávat činnosti, které jsou od něho vyžadovány. Výraz ostražitý, sebejistý, přitažlivý a inteligentní.
Charakteristika
Byl vyšlechtěn ve Spojených státech jako všestranný lovecký pes, chovaný k přinášení z veslic a malých člunů, který poměrně dobře pracuje i na souši.
Povaha
Chování vykazuje inteligenci, dychtivost vyhovět a přátelství. Obrovská energie a zaujetí pro lov jsou však stále pod kontrolou.
Hlava a lebka
Raději široká a plná. Stop mírně naznačen, nepříliš výrazný.
Oči
Střední velikosti, dobře uložené a lehce zakulacené. Neměly by být vyčnívající, ani příliš hluboko uložené. Víčka těsná, nesvěšená. Barva oka je žlutohnědá až hnědá, oříšková nebo tmavě hnědá v harmonii se zbarvením srsti. Světlé žluté oči, podobné citronu, jsou diskvalifikující. Nezaměňovat s lehce žlutohnědou.
Uši
Nasazené mírně nad oční linií, ale ne příliš vysoko na hlavě, dolů svěšené, dlouhé a široké, boltcem dosahující k špičce nosu.
Morda
Čenichová partie střední délky, čtvercová, s dobrou hloubkou bez náznaku ostrého, špičatého čenichu. Pysky čisté a napnuté bez přebytků kůže, či s příliš prověšeným koutkem. Nos tmavý: černý nebo tmavě hnědý. Dostatečně široký, s dobře vyvinutými nosními otvory k zabezpečení dobrých čichových schopností. Skus nůžkový nebo klešťový.
Krk
Oblý, střední délky, suchý a osvalený. Umožňuje důstojné nesení hlavy. Krční klenutí není zvýrazněno.
Trup
Hřbetní linie rovná nebo mírně spáditá směrem od kohoutku. Tělo dobře vyvinuté, pevně stavěné, ale nepříliš kompaktní. Dobře vyvinutý hrudník, dosahující k lokti, ani příliš široký, ani příliš úzký. Žebra pružná, ale ne tak, aby narušovala pohyb přední části těla. Bedra silná, nevyvýšená.
Hrudní končetiny
Se šikmo položenými lopatkami, čisté a osvalené. Končetiny střední délky, rovné, s dobrými kostmi, ale nepříliš krátké, aby to překáželo práci v poli, nebo příliš těžké, projevující se těžkopádně. Zápěstí pevné, bez jakýchkoliv známek měkkosti.
Pánevní končetiny
Celá záď s dobře vyvinutými kyčlemi a stehny ukazuje sílu a ráz. Hleznový kloub je lehce zakulacený, neměl by být malý ani hrubý v obrysu a je úměrně zaúhlený. Končetiny od hlezna k polštářkům úměrné délky, silné a rovné, s dobrou kostní strukturou. Nárty rovnoběžné.
Tlapy
Uzavřené, oblaněné, s dobrými polštářky. Velikost tlapek v souladu s velikostí psa. Přední paspárky jsou povoleny.
Ocas
Úměrně dlouhý, srpovitě zahnutý, dosahující buď lehce pod nebo nad úroveň hřbetu, ke konci zúžený. Je nesený živě a pokrytý mírně kadeřavou srstí.
Pohyb
Americký vodní španěl se pohybuje pravidelným, vydatným pohybem. Při pohybu by neměl ukazovat volné lokty. Při sledování psa zezadu by mělo být vidět, že zadní končetiny, dobře osvalené, se pohybují téměř rovnoběžně, jak je to jen možné, s hlezny majícími podíl na dobré mechanice, vzbuzující dojem síly a energie.
Osrstění
Může být od lehce zvlněné k uzavřené kudrnaté. Množství vlnek nebo kuddrlin se může měnit od jedné části těla ke druhé. Důležitá je podsada k zajištění podrostu. Srst nemá být příliš hrubá, ani příliš měkká. Hrdlo, krk a záď psa dobře osrstěny. Ucho zakryto srstí z obou stran, ušní kanálek volný k umožnění kontroly. Přední část hlavy pokryta krátkou, hladkou srstí s výjimkou týlního hrbolku. Oháňka středně osrstěna. Končetiny středně osrstěny, s vlnakami nebo kudrlinkami v souladu s ostatními partiemi těla. Srst smí být krácena k předvedení dobrého vzhledu, uši mohou být upraveny, ale ani jedno ani druhéé není požadováno.
Zbarvení
Výrazně játrová, hnědá či tmavě čokoládová. Trochu bílé srsti na tlapách a předhrudí je povoleno.
Vady
Diskvalifikující jsou žluté oči.
Poznámka
Psi by měli mít dvě normální varlata, plně sestouplá v šourku.
Knihy, odkazy ...
klub

Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů