Airedale terrier
(Erdelteriér)
Návrat na hlavní stránku
FCI: 7/3.1

Výška psi58-61cm
Výška feny56-59cm
Váha20-23kg
Země původu
Velká Británie
Celkový vzhled
Svalnatý, pohyblivý, vzhledný kompaktní pes, bez náznaku nohatosti nebo přílišné délky těla.
Charakteristika
Odvážný výraz, rychlý, vždy připravený k akci. Charakterizuje ho nejlépe výraz očí, nesení uší a vztyčený ocas.
Povaha
Otevřený a důvěryhodný, přátelský, odvážný a inteligentní pes. Za všech okolností je ostražitý, neútočný, ale také nebojácný.
Hlava a lebka
Mozkovna je dlouhá, plochá, nepříliš široká mezi ušima, směrem k očím se lehce zužuje. Hlava je vyvážená (proporcionální), mozkovna je přibližně stejně dlouhá jako obličejová část hlavy. Hlava je bez vrásek. Stop je sotva znatelný. Líce jsou ploché, nevyboulené. Obličejová část hlavy je dobře vyplněná před očima, nikoli miskovitě propadlá nebo proláklá pod očima, ale jemně modelovaná, takže nemá kuželovitý nebo nepěkný vzhled. Horní a dolní čelist je silná, hluboká, mocně osvalená, ale hrubá čenichová partie je krajně nežádoucí. Nadměrně vyvinuté čelisti nesmějí dodávat hlavě oblý nebo v lících vypouklý vzhled, ovšem propadlé líce jsou též nežádoucí.
Pysky jsou přiléhavé, nos je černý.
Oči
Tmavé, malé, nevystupující, typicky teriérského výrazu, odvážného a inteligentního pohledu. Světlé oko nebo drzý pohled je nežádoucí.
Uši
Tvaru písmene "V", nesené po stranách hlavy, dopředu klopené, malé, velikostí odpovídající velikosti psa. Linie lomu je poněkud nad rovinou mozkovny. Úplně ploše zavěšené ucho je stejně jako ucho příliš vysoko nasazené velmi nežádoucí.
Morda
Zuby jsou silné. Čelisti jsou také silné. Skus je nůžkový. Tomuto skusu se dává přednost, ale také klešťový skus je povolený. Předkus i podkus je nežádoucí.
Krk
Suchý (čistých linií), osvalený, přiměřené délky a síly (nikoli hrubý), postupně se rozšiřuje do plecí. Je bez laloku.
Trup
Hřbet je krátký, silný, přímý a rovný. Nevykazuje žádné známky ochablosti. Bedra jsou svalnatá, žebra dobře klenutá, u tzv. krátce svázaných (tj. krátkých a kompaktních) jedinců a u psů s dobře vyvinutými a rozloženými žebry je patrná jen krátkámvzdálenost mezi žebry a kyčlemi. je-li pes dlouhý, projeví se v této partii jistá ochablost. Hrudník je hluboký (dosahuje přibližně k loktům), ne však příliš široký.
Hrudní končetiny
Lopatky jsou dlouhé, správně uložené (vrcholky lopatek směřují šikmo vzhůru a vzad, přičemž plochými částmi přiléhají k hrudníku). Volné horní končetiny jsou dokonale rovné, náležitě silných kostí. Lokty se kyvadlovitě pohybují podél dlouhé osy těla, při pohledu ze strany jsou volné.
Pánevní končetiny
Stehna jsou dlouhá a silná, bérce osvalené, nárty správně zaúhlené, nevytočené ani ven, ani dovnitř. Hlezna jsou nízko u podkladu a jsou stejně jako ostatní části končetin při pohledu zezadu rovnoběžná.
Tlapy
Malé, okrouhlé a uzavřené, se silnými nášlapnými polštářky, jež jsou pěkně pružné, a s přiměřeně klenutými prsty. Nejsou ani vybočené, ani vbočené.
Ocas
Vysoko nasazený a vesele nesený, nikoli přetočený nad hřbet. Je náležitě silný, odpovídající substance. Přiměřeně se krátí, takže jeho konec je přibližně ve výšce týlního hrbolu na lebce.
Pohyb
Končetiny se pohybují přímo vpřed. Hrudní končetiny jsou v pohybu volné, pohybují se rovnoběžně s boky těla. V boku tvoří hrudní končetiny prodloužení rovné hranice přední fronty, tlapky jsou od sebe právě tak daleko, jako lokty. Dopředná síla pohybu vychází z pánevních končetin.
Srst
Tvrdá, hustá a hrubá, ne tak dlouhá, aby byla otevřená. Je rovná a přilehlá, kryje tělo i končetiny. Krycí srst je tvrdá a hrubá, silná, podsada je kratší a měkčí. Nejtvrdší srst se kroutí anebo je zvlněná. Kudrnatá nebo měkká srst je nežádoucí.
Zbarvení
Na těle je černé nebo prokvetlé (tzv. grizzly) sedlo, které začíná na vrcholu krku a končí na špičce svrchní strany ocasu. Ostatní partie těla jsou zbarveny tříslově. Na uších je tříslo často tmavé. Tmavé stínování se může objevovat i na bocích a spodní straně krku a po stranách na hlavě. Několik bíle zbarvených chlupů na hrudi, mezi hrudními končetinami, se připouští.
Vady
Všechny odchylky od výše uvedených požadavků se hodnotí jako vady, jejichž závažnost musí být posouzena přesně podle stupně jejich vyjádření.
Poznámka
Psi (samci) musejí mít dvě normálně vyvinutá varlata sestouplá v šourku.
Knihy, odkazy ...
Stuchlý, I.-Císařovský, M.: Teriéři, Canis, Praha, 1991
Airedale terrier klub
kontakt: předseda: MUDr. E.Philipová,
Do čtvrti 1036, 143 00 Praha 4, tel. 02/4023661
jednatel: Švábová Dana,
Na Valentince 8, 150 00 Praha 5, tel. 02/538170
Osobní stránky, presentace:


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů