Pražský krysařík
Návrat na hlavní stránku
FCI: není

Výška psi19-23cm
Výška feny19-23cm
Váha2-2,6kg
Země původu
Česká republika
Celkový vzhled
Malý trpasličí psík, velmi životaschopný, čilý, temperamentní. Je krátkosrstý, zbarvení srsti nejčastěji černé s pálením. Jeho maximální výška je o 2 cm nižší než minimální výška trpasličího (malého) hladkosrstého pinče. Jeho hbitost je obdivuhodná. Vyniká výborným čichem, láskou ke svému pánu a značnou ostražitostí. Při běhu je velice rychlý a obratný.
Charakteristika
Malý psík celkového výrazu zakrslého neexistujícího toy pinče. Jeho povahové vlastnosti odpovídají hladkosrstým pinčům. Vyniká temperamentem, pro který je zvláště ceněn. Jeho hbitost je obdivuhodná. Je velmi pozorný, stále soustředěný, přitom hravý, mazlivý a dobrosrdečný. Ke svému majiteli je vždy přítulný. Vzhledem k jeho krátké srsti a malému vzrůstu je vhodný do každého bytu.
Povaha
Jemný, nenáročný, čilý a pozorný maličký psík. Ve své povaze je nedůvěřivý k cizím, příjemný, poslušný a dobrosrdečný ke členům rodiny. Miluje život v rodině, je přítulný k dětem. Ke svému domovu, který obývá spolu se svým pánem a členy jeho rodiny, a který uznává vždy za svůj domov, je až konzervativní. Jeho ušlechtilá a inteligentní povaha je vrozená.
Hlava a lebka
Délka nosní partie : délka hlavy = 0,33 minimálně. Celkový výraz hlavy je ušlechtilý, pravidelný a symetrický. Hlava je hruškovitého tvaru, bez fontanely. Tvar lebky je zakulacený (není plochý jako u německého a trpasličího pinče), takže lebeční kost není rovnoběžná s nosním hřbetem. Týlní kost je vyznačena. Líce jsou pevné, znatelné a poněkud vystouplé, výrazné. Oči jsou posazeny daleko od sebe. Kůže na lebce je bez záhybů a je porostlá krátkými a jemnými chlupy. Uši jsou posazeny vzadu lebky. Šířka lebky nepřevyšuje její délku. Stop je výrazný se znatelným čelním žlábkem. Tváře jsou hladké, rovné a přilehlé k čelisti.
Oči
Oči jsou tmavé. Čím tmavší, tím lepší. Jsou střední velikosti, kulaté, znatelně vystouplé, dosti vzdálené od sebe. Víčka jsou přilehlá, takže není vidět spojivka.
Uši
Uši jsou nekupírované, pevně nasazené, posazené v zadní části hlavy. Jsou postavené nebo mírně poklopené, nikdy však položené těsně k hlavě. Správně nesené uši jsou pevně postavené. Jsou dlouhé, na konci špičaté, mírně zaoblené.
Morda
Nos: Dobře vyvinutý čenich směřuje v přední části kolmo k zemi. V horní části vytváří čenich tupý klín. Je zbarven černě. Zesvětlení v přední ploše se připouští, pokud nezasahuje celou plochu nosu. U žlutého rázu může být zesvětlený, masového zbarvení. Nosní partie: Nosní hřbet je rovný a tvoří min. 1/3 celkové délky hlavy. K čenichu se zužuje. S čelem vytváří přechod k lebeční části hlavy. Po obou stranách hlavy je přechod nosní partie k lebeční partii souměrný a plynulý. Pysky: Pysky jsou přiléhavé, pevné a mají uzavřené koutky. Hořejší pysky lehce překrývají pysky spodní a tvoří uzavřenou čelistní partii. Čelisti: Obě čelisti jsou pevné a sbíhají se k čenichu. Zuby vykazují nůžkový skus a jsou čistě bílé. Předností je plnochrupost.
Krk
Krk je suchý, naprosto bez laloku, ušlechtile klenutý, dostatečně dlouhý, ve správném souladu k tělu.
Trup
Délka těla: výška v kohoutku = 1,00 – 1,04 u psa, 1,06 u feny Hloubka hrudníku: výška v kohoutku = 0,45 – 0,50 Hřbet: Krátký, rovný, pevný. Bedra: Krátká, pevně navazující na hřbet, plynně přecházející k ocasu. Hrudník: Mírně široký se zaoblenými žebry. V průřezu je oválný. Dosahuje minimálně po loketní kloub. Jeho hloubka je alespoň 45 % celkové výšky v kohoutku. Optimální poměr výšky v kohoutku k hloubce hrudníku je 2 : 1. Předhrudí: Vyvinuté, zaoblené a dosti prostorné (vzhledem k rozloze jedince). Břicho: Vtažené, mezi břichem a bederní krajinou je jasně zřetelný přechod do vtažené slabiny.
Hrudní končetiny
Lopatka je šikmo položená. Lokty dobře přiléhají k nejnižší části hrudního koše, jsou usazeny dosti vysoko a směřují rovnoběžně přímo k zádi. Celá končetina je lehce elastická, dobře osvalená, kolmá a rovná.
Pánevní končetiny
Postavení je pevné, stehno široké s dobře vyvinutými svaly, kolení klouby jsou dobře zaoblené a pevné. Hlezno je nepříliš vysoké, vždy pevné. Pohyb je vydatný, pružný.
Tlapy
Kulaté, zavřené, krátké, pevné s klenutými prsty (tzv. kočičí tlapky). Drápy jsou tmavé. Polštářky pevné a tuhé.
Ocas
Vysoko nasazený a šikmo vzhůru nesený. Vzhlednější je kupírovaný, ale kupírování není povinnost.
Pohyb
Pohyb obou párů končetin je vydatný, rovnoběžný, pružný, lehký a hbitý. Tlapky se při pohybu nesmějí otírat o zem (tzv. šouravý pohyb). Nežádoucí je luxace čéšky pánevních končetin.
Osrstění
Kůže je tuhá, dostatečně silná, pevná a elastická. Pevně přilehlá k tělu. Srst krátká, lesklá, přilehlá k tělu, hustá bez lysých míst. Na hlavě je srst obvykle řidší a kratší než na těle.
Zbarvení
a) Černé se sytými žlutými znaky (tzv. black and tan). Tyto žluté znaky jsou nad očima na tvářích, na hrudi a pod krkem, dále na spodní části končetin a kolem řitního otvoru pod ocasem. Čím jsou tyto znaky tmavší, tím lepší. Bílé znaky jsou nežádoucí jak na prsou tak na končetinách. V malém rozsahu na prsou se připouštějí. b) Žluté (plavé) – recesivní oproti černému se žlutými znaky, tedy potomci tohoto zbarvení. c) Hnědé se sytými žlutými znaky jako u a). d) Modré se sytými žlutými znaky jako u a). Nežádoucí ( u černých se znaky) je černé zbarvení horního pysku. Nepřípustné je zbarvení tmavě žluté, tzv. srnčí (červené).
Vady
Nedostatky
Rozhozený skus, ztráta 2 premolárů P1, nebo kteréhokoliv jednoho z premolárů P2 – P3, nebo jednoho molárů M1-M3. Výška 23 cm. Mírně klenutý hřbet a bedra, záhyby kůže na hlavě, měkčí hřbet, více rozšířené žluté znaky na hlavě, mírně vybočené nebo vbočené tlapky.
Hrubší vady
Výška nad 23 do 24 cm, spodní výška pod 18 cm. Ztráta dvou premolárů P1, jednoho z premolárů P2–P4, ztráta jednoho z molárů M1 – M3. Ztráta jednoho řezáku, klešťový skus. Značně klenutý hřbet a bedra, což má vliv na pružný pohyb. Větší bílá skvrna na hrudi nad 1 cm2. Ojedinělé bílé tečky na prstech. Částečná luxace čéšky.
Vyřazující vady
Výška nad 24 cm a pod 17 cm. Jablkovitý tvar hlavy, tj. nosní partie nedosahuje 1/3 celkové délky hlavy. Ztrátovost více než 3 zubů P2 – P4 včetně M1 – M 2. Ztráta dvou řezáků. Velká bílá skvrna na hrudi, silně klenutý hřbet a bedra. Ucho položené těsně k hlavě. Předkus obou čelistí. Kryptorchizmus, monorchizmus. Jiné zbarvení než černé nebo hnědé s pálením (black and tan) a žluté (plavé). Zbarvení větší části hlavy žlutě (u černých /hnědých/ se žlutými znaky). Zbarvení tzv. srnčí (červené). Fontanela. Vrozená lysivost kdekoliv na těle. Trvalá luxace čéšky.
Poznámka
Knihy, odkazy ...
klub

Osobní stránky, presentace:
Pražský Rodos - Stručná prezentace chovné stanice

Z Jeřic
Cidabro


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů