Chodský pes
Návrat na hlavní stránku
FCI: není

Česká republika
Výška psi52-55cm
Výška feny49-52cm
Váha16-25kg
Země původu
Celkový vzhled
Středně velký pes ovčáckého typu s obdélníkovým rámcem těla. Vyniká harmonickou stavbou těla. Všechny tělesné partie jsou sladěny tak, že jako celek působí kompaktně a ladně. Charakteristické pro plemeno je postavení a nesení krátkých uší, elegantní linie dlouhé šíje a krku a dále bohatost dlouhé srsti. Ideální parametry dvouletého jedince: délka trupu tvoří 110% výšky v kohoutku, hloubka hrudníku tvoří 49% výšky v kohoutku, délka nosní partie tvoří 46% délky hlavy.
Charakteristika
Je obdařen vynikajícím nosem, čichové práce zvládá s lehkostí a temperamentem. Díky ideální střední velikosti a dobré ovladatelnosti lze chodského psa využít ve slepeckém výcviku. Navíc pro výborné čichové schopnosti může být s úspěchem nasazen při záchranářských akcích a při vyhledávání osob v lavinách. Projevuje rovněž vlohy pro střežení stád a práci v zápřahu.
Povaha
Vyznačuje se živou povahou bez známek nervozity. Je přítulný ke členům rodiny, zejména k dětem. Vůči cizím osobám je zdrženlivý, avšak při ohrožení svých blízkých nebo jejich majetku umí být ostrý a útočný. Je výborným hlídacím, ochranným a doprovodným psem, který je schopen náročného výcviku. Temperamentní pes rychlých, ne však překotných reakcí. Lehce učenlivý, pozorný, dobře ovladatelný, poddajný. Je skromný, nenáročný a houževnatý. Jeho přítulnost k malým dětem je obdivuhodná a činí z něj příjemného společníka rodiny. Je nebojácný, pevných nervů a mimořádně ostražitý. Má výborné čichové schoponosti.
Hlava a lebka
Index typu hlavy: délka nosní partie tvoří 46%délky hlavy Lebka je plochá a zvolna se zužující směrem k očím se středem zúžení po čelním vrubu, který je lehce naznačen. Týlní hrbol je hmatatelný, avšak na pohled nevýrazný. Čenichová partie je mírně kratší než mozkovna, od níž je oddělena šikmým čelním sklonem. Čelní sklon není ani příliš ostrý, ani příliš mírný. Nadočnicové oblouky jsou zřetelné, ale nevystupující. Líce jsou suché, pokryty plochými svaly. Kůže lebeční partie je napjatá a pokrytá krátkou , hustou a hladkou srstí. Nosní hřbet je rovný, s prodlouženou linií mozkovny téměř rovnoběžný. Směrem k čenichu se klínovitě zužuje.
Oči
Středně velké, mandlového tvaru, mírně šikmo posazené. Nemají být vypouklé, ani zapadlé. Jsou lesklé, energického, avšak příjemného výrazu, barvy tmavě hnědé. Víčka dobře přiléhají.
Uši
Uši Krátké, vzpřímené, dopředu otočené, vysoko nasazené a blízko sebe postavené. Jsou trojhranné, se širší základnou, na hrotech buď zašpičatělé, nebo lehce zaoblené. Základna musí být tak široká, aby se kolmice, spuštěná ze špice ušního boltce k zemi, dotýkala lícní kosti. Ušní boltce jsou pokryty delší hustou srstí, která zejména u kořene a po okraji boltce tvoří štětky. Celkově má být hlava úměrná velikosti těla a ušlechtilá. Nesmí působit masivně ani příliš jemně. Charakteristický jedinečný vzhled hlavy podmiňuje správné nasazení uší, jejich velikost, tvar a dlouhé osrstění.
Morda
Čenich středně velký, plný, černě pigmentovaný, nozdry otevřené. Pysky pevné, suché, dobře přilehlé, s uzavřenými koutky. Horní a dolní čelist jsou úměrné, silné a delší, postrupně se zužují k čenichu. Tváře hladké, dobře přiléhající, pod očima nepropadlé. Zuby zdravé, silné, čistě bílé, v pravidelném postavení, nůžkového skusu. Stoličky na sebe přesně dosedají, řezáky se navzájem dotýkají. Chrup je úplný.
Krk
Ladně nesený a utvářený, delší, velmi pružný. Směrem k plecím se mírně rozšiřuje. Linie krku svírá s horizontální rovinou úhel 45 stupňů. Krk je pokrytý dlouhou hustou srstí.
Trup
Ideální parametry dvouletého jedince: Index formátu: délka trupu tvoří 110% výšky v kohoutku Index výšky: hloubka hrudníku tvoří 49% výšky v kohoutku Hrudník v průřezu oválného tvaru, jeho horní okraj je tupý, spodní zašpičatělý. Sahá po úroveň lokte. Žebra jsou mírně klenutá, ne však sudovitá. Předhrudí zepředu širší, náležitě osvalené. Hřbet rovný, pevný, nepříliš dlouhý, v kohoutku lehce vyvýšený. Bedra krátká, pružná, dobře vázaná, v jedné linii navazují na hřbet. Břicho pevné, vtažené. Záď začíná ve stejné výši se hřbetem a v mírně svažité linii, bez přechodů, směřuje k ocasu.
Hrudní končetiny
Pánevní končetiny
Tlapy
Ocas
V klidu a v pohybu je volně spuštěný v lehkém oblouku, při vzrušení zvednutý nad úroveň hřbetu. Je bohatě osrstěný a dosahuje k hleznu. Umělé zkracování je nepřípustné. Celková linie těla od hlavy k ocasu je tvořena souborem ladných křivek. Délka trupu má být o něco větší než je výška v kohoutku.
Pohyb
Pohyb je lehký a volný.
Osrstění
Dlouhá srst s bohatou podsadou.
Zbarvení
Vady
Poznámka
Knihy, odkazy ...
klub

Osobní stránky, presentace:

Psí mysteria - Vse o chodskem psovi, atlas plemen psu- pridejte sve URL, tapety, obrazky, fotky, soutez, anketa
U dolského mlýna
Cidabro


Návrat na hlavní stránku Návrat na předchozí stránku Slovník kynologických pojmů